FOTO - RICHARD SENEŠI
Tentoraz sa tak stalo pri súťaži, ktorú vyhlásili Lesy Slovenskej republiky, na pamätnú tabuľu Jozefa Dekreta-Matejovie.
Medzi súťažiacimi návrhmi bol jediný, ktorý klasický model pamätnej tabule poňal netradične. Študent bratislavskej Vysokej školy výtvarných umení Richard Seneši vyhral so svojím návrhom pamätnej tabule, ktorá zostane živým odkazom snáh výnimočného človeka slovenskej histórie Jozefa Dekreta-Matejovie (1774 - 1841).
Dekret-Matejovie bol človekom, ktorý sa zaslúžil o obraz pohronských lesov tak, ako ich poznáme dnes. Bol prvý, kto preniesol model lesnej škôlky zo sveta na domácu pôdu, kto bránil veľkoplošnému rúbaniu slovenských lesov a kto sa staral o zlepšenie sociálnych podmienok lesných robotníkov. Jeho životný príbeh je príbehom slovenského chudobného chlapca z okolia Čierneho Balogu, ktorý sa prepracoval do šľachtického stavu a získal dôveru samotného cisára, keď mu zveril do ochrany rakúsky štátny poklad pred napoleonským vojskom.
Seneši sa chopil témy, ako sám hovorí, úprimne a so záujmom o osobu Dekreta-Matejovie. Aj preto nechcel vytvoriť klasický model, ktorý by upadol do zabudnutia dva dni po jeho odhalení. Návrh nevisí vo forme tabuľky s portrétom a textom na stene, ale vo forme trojtonového monolitu z kralického pieskovca je zasadený v centre pešej zóny, kde je neprehliadnuteľný.
"Mojím zámerom bolo neurobiť pamätnú tabuľu pre pamätnú tabuľu," vysvetľuje Seneši. "S pamätnými tabuľami je to tak, že ich zavesíš a za desať rokov si ich všimne desať ľudí. Zostávajú samy pre seba. Moje dielo si ľudia všimnú aj vďaka samotnému umiestneniu."
Senešiho návrh nevyhral len vďaka neklasickému formovému poňatiu. Ako jediný priamo a zároveň originálne zareagoval na Dekretovo životné motto - Zachovať lesy potomkom. Kameň je základňou pre živú sadenicu. Tentoraz je ňou smrek - strom roku 2004. Namiesto každoročného ukladania vencov pri pravidelných pripomienkových ceremóniách sa sadenička presadí do lesa a na jej miesto príde nová. "Chcel som, aby to bolo živé, aby to fungovalo, aj keby sa o stromček nikto nestaral a vyschol by, o niečom by to hovorilo."
Podľa Senešiho najideálnejším riešením je starostlivosť o sadenicu prenechať deťom. Dôležitým aspektom diela, s ktorým autor pri jeho koncepcii rátal, je aj jeho poslanie smerom k výchove. Odkaz a celoživotné dielo Jozefa Dekreta-Matejovie sa tak stane reálnou súčasťou života ľudí, ktorí sa o strom starali a ktorým tak osud lesov možno v budúcnosti nebude ľahostajný.
ANDREA KOPERNICKÁ