Takto rokovali o budúcej vláde v pražskom hoteli Paríž predseda ČSSD a premiér Stanislav Gross, predseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek (vľavo) a líder unionistov Pavel Němec (v strede). Nefajčiar Gross je v spoločnosti dvoch milovníkov cigariet v istej nevýhode. FOTO - ČTK
Nový český kabinet už má program, lídri koaličných strán sa však nevedia dohodnúť na rozdelení ministerských postovNajprv dokázal Stanislav Gross takmer nemožné - získal podpisy 101 poslancov a prezident Václav Klaus ho vymenoval za premiéra. Potom sa sociálni demokrati, ľudovci a unionisti bez väčších problémov dohodli na vládnom programe. Až teraz nastal skutočný boj. Rozdeľujú sa ministerstvá.
Staronová vláda sa zmení a nebude to len tým, že Gross sľubuje viac žien. Nikto zo starej vlády si nemôže byť istý svojím miestom, povedal nový premiér. Strany by sa mali dohodnúť do konca tohto týždňa.
Boj o kreslá
Veľký potrebuje viac, asi taká je vyjednávacia taktika Grossa. Pre najsilnejších sociálnych demokratov žiada oproti predchádzajúcej vláde kreslá navyše a lukratívnejšie ministerstvá. Zatiaľ u menších strán neuspel.
Zdá sa, že šéf ľudovcov Miroslav Kalousek ako zástupca druhej najsilnejšej strany mladého Grossa riadne otestuje. Súboj dvoch talentovaných vyjednávačov sa môže skončiť len kompromisom - inak nová vláda vôbec nebude.
Gross ako nový ministerský predseda zrejme bude chcieť presvedčiť, že skutočne prichádza s elánom a nebojí sa urobiť zmeny. Sľubuje, že ministrami budú aj nestraníci.
Dôležité je obsadiť ministerstvá, kde sa môžu strany zviditeľniť, respektíve podržať si rezort, ktorý považujú za svoje teritórium. Kľúčový rezort každej vlády, ministerstvo financií, si sociálni demokrati nemôžu dovoliť pustiť, hoci Kalousek by ho rád zobral.
Predviesť sa Gross musí predovšetkým pred ľavicovým krídlom svojich sociálnych demokratov, ktorí požadujú odmenu za podpis za podporu vláde. Tou by sa mohlo stať ministerstvo pre miestny rozvoj. Miliardami ho napĺňajú bruselské zdroje a doteraz ho spravovala najslabšia strana koalície, unionisti. Tí sa zatiaľ nechcú vzdať lukratívneho rezortu.
Svoboda
Presvedčiť bude chcieť nový premiér aj prezidenta, ktorý bude ministrov vymenúvať. Klaus by určite nenamietal, ak ministerstvo zahraničných vecí opustí proeurópsky ľudovec Cyril Svoboda. ČSSD má o tento post obrovský záujem a odstránenie Svobodu si želá aj ľavicové krídlo bývalého šéfa diplomacie Jana Kavana. Dobré vzťahy so Svobodom nemá ani Kalousek, ktorý ho u ľudovcov vystriedal na predsedníckej stoličke.
Podľa českých Hospodárskych novín Kalousek už údajne Svobodu výmenou za jedno kreslo vo vláde navyše obetoval. Kalousek to včera dementoval. Strany sú zatiaľ tajnostkárske a konkrétnym menám sa až do dotiahnutia dohôd vyhýbajú.
Chcú vydržať
Ak by sa nový kabinet, ktorý sa v Poslaneckej snemovni bude opierať o najmenšiu možnú väčšinu, udržal pri moci až do riadneho termínu volieb v roku 2006, bude zostavovať ešte dvakrát štátny rozpočet. To je dosť dobrý dôvod, aby sa v koalícii dohodli a vydržali spolu. Ministerstvami ešte pretečú miliardy. A zostáva malá nádej, že sociálni demokrati, ktorí v prieskumoch verejnej mienky hlboko klesli až za komunistov, i unionisti potácajúci sa pod hranicou zvoliteľnosti dokážu zvrátiť vývoj a zapáčia sa voličom. Aj preto už sociálni demokrati oznámili zámer zriadiť novomanželské pôžičky.
Pravdepodobne zostanú
Bohuslav Sobotka (ČSSD) - minister financií
Pavel Dostál (ČSSD) - minister kultúry
Petra Buzková (ČSSD) - ?
Zdeněk Škromach (ČSSD) - minister práce a sociálnych vecí
Miroslav Kostelka (nestranník) - minister obrany
Libor Ambrozek (KDU-ČSL) - minister životného prostredia
Milan Šimonovský (KDU-ČSL) - minister dopravy
Pavel Němec (US-DEU) - ?
Pravdepodobne odchádzajú
Cyril Svoboda (KDU-ČSL) - minister zahraničných vecí
Jozef Kubinyi (ČSSD) - minister zdravotníctva
Vladimír Mlynář (KDU - ČSL) - minister informatiky
Noví ministri?
Karel Kühnl (US DEU) - minister informaktiky
Helena Rögnerová (KDU-ČSL) - ministerka zdravotníctva
Martin Jahn (nestranník) - ministerstvo priemyslu