Irackí policajti a civilisti odnášajú z miesta výbuchu zranených. Nemocnice v Bakúbe ich nestačili príjimať.
FOTO- REUTERS
BAKÚBA - V Bakúbe sa včera odohral najhorší teroristický útok v Iraku od odovzdania moci Iračanom. Samovražedný atentátnik v dodávke naloženej výbušninami zabil najmenej 70 ľudí a desiatky zranil.
Lekári upozorňujú, že počet mŕtvych bude stúpať. Veľa ľudí má ťažké zranenia zo šrapnelov a možnosti miestnych nemocníc sú veľmi limitované. K útoku sa nateraz nikto neprihlásil.
Analytici hovoria, že sa nedá vylúčiť začiatok novej vlny atentátov s vysokým počtom obetí. Podľa nich sa skončila éra relatívnej bezpečnosti, o ktorej hovorili obyčajní Iračania a spájali ju s nástupom razantného premiéra Ijáda Alávího. Únosy cudzincov a útoky na predstaviteľov novej irackej moci sa totiž Iračanov za posledný mesiac až tak nedotýkali. Včerajšok všetko zmenil. Taký veľký útok osamoteného samovražedného atentátnika Irak nezažil rok.
V Bakúbe sa zopakoval tradičný scenár: auto vybuchlo pred policajnou stanicou. Pre odporcov nového režimu v Iraku sú policajné stanice symbolom kolaborácie s Američanmi.
Stáli tam irackí muži, ktorí sa uchádzali o miesta policajtov. "Zhromaždili sme ich na jednom mieste a registrovali ich podľa mien. Zrazu prišlo to auto a vybuchlo," opísal atentát jeden z policajných dôstojníkov.
Explózia zasiahla aj okoloidúci minibus. Zomrelo v ňom 22 ľudí. Spravodajské stanice prinášali zábery zranených ľudí, rozbitých áut, poničených obchodov, preplnených nemocníc. Terorista zasiahol v centre Bakúby, na najrušnejších miestach mesta, kde sa už stalo niekoľko útokov. Doteraz však boli zamerané skôr na koaličných vojakov.
Kameraman agentúry Reuters priniesol zábery muža s popáleninami sediaceho v troskách obchodu. Okolo neho ležali mŕtvoly. Niekoľko mŕtvych je i detí. "Boli to nevinní Iračania, neboli to Američania," vykrikoval podľa AP na mieste činu jeden muž.
"Čelíme ľuďom, ktorí sú fanataci," povedal po výbuchu televízii BBC námestník ministra zahraničia Labíd Abbawi. "Myslím si, že sú zúfalí, pretože novú vládu akceptuje celý svet," povedal iný vládny predstaviteľ agentúre Reuters.
Pozorovatelia tvrdia, že včerajší útok v Bakúbe môže byť predohrou ešte väčšieho atentátu. V sobotu sa totiž začína veľké zhromaždenie irackých predstaviteľov - takzvaná Národná konferencia. Tisíc zástupcov irackých etnických a náboženských skupín má vybrať stočlenný snem, ktorý bude do januárových volieb dohliadať na dočasnú vládu. Bude tiež schvaľovať rozpočet, vymenúvať nových členov vlády a vracať zákony.
Hoci OSN, ktorá konferenciu koordinuje, žiadala aj pre bezpečnostné riziká jej odklad, Iračania sa rozhodli, že sa uskutoční. Mnohí z účastníkov sa však obávajú atentátov či únosov.
V Iraku okrem teroru pokračujú aj zrážky medzi irackými vládnymi silami podporovanými Američanmi a militantmi. Včera ráno podľa armádnych zdrojov pri Suwaríjí zahynulo pri prestrelke 35 ozbrojencov a sedem irackých vojakov. V provincii Anbar zase miestnemu guvernérovi uniesli synov.
Autor: mik