Folkmárčania sa pripravili aj na najhoršiu situáciu. V tesnej blízkosti rodinných domov, ako sú bránky a ploty záhrad, vidieť vrecia naplnené pieskom. Popoludní začali nezadržateľne stúpať hladiny väčších tokov. Horské potoky naplnili Torysu, Ondavu aj Topľu. FOTO PRE SME - ERIKA KARASOVÁ, MILAN POTOCKÝ
Na východe republiky od pondelka vytrvalo prší. Nebezpečne tu stúpajú hladiny riek i potokov, zatopené sú polia, záhrady a pivnice domov, statné stromy sú vyvrátené a križujú cesty.
Na juhu Zemplína sa rozvodnili aj zdanlivo neškodné potoky. Najhoršia situácia je v obciach Bačkov, Michaľany a Slivník, kde na rozvodnených potokoch povodňová komisia vyhlásila tretí a druhý stupeň povodňovej aktivity. Voda, ktorá sa vyliala z potokov, zaplavila pivnice, zničila záhrady a dokonca strhla so sebou niekoľko domov. V obci Bačkov museli pre povodne evakuovať jedenásť ľudí, lebo prišli o strechu nad hlavou.
Starostovia obcí zo strachu pred ničivou vodou každé dve hodiny kontrolujú stav riek a potokov. Podľa povodňovej komisie v Trebišovskom okrese voda stále kulminuje a jej pokles je zatiaľ v nedohľadne.
V Michaľanoch zásobujú obyvateľov vodou z cisterien, lebo rozvodnená Roňva zaplavila niekoľko studní s pitnou vodou. Potok Terebľa v Slivníku zalial obyvateľom záhrady, miestne ihrisko a pivnice.
Tretí stupeň povodňovej aktivity vyhlásili včera v obci Veľký Folkmár v okrese Gelnica. Za kritický označil vedúci odboru krízového riadenia na Obvodnom úrade v Spišskej Novej Vsi Viliam Štubňa stav Slovinského potoka v obci Slovinky.
"Najhoršie to vyzeralo okolo deviatej hodiny ráno. Z Kojšovského potoka sa voda vyliala do niektorých záhrad rodinných domov. Hmotné škody zatiaľ nemáme vyčíslené. Určite budú niektoré domy podmáčané. Ľudia majú v pivniciach vodu. Okrem toho priamo v obci máme poškodený úsek cesty," povedal starosta Veľkého Folkmára Milan Grega.
Pod Tatrami bola najvážnejšia situácia v obci Jakubany v okrese Stará Ľubovňa. Hladina potoka Jakubianka dosiahla popoludní úroveň jedného metra a v obci vyhlásili prvý stupeň povodňovej aktivity. Podľa slov starostu Jozefa Dufalu bezprostredné ohrozenie majetku občanov zatiaľ nehrozí. V Staroľubovnianskom okrese mali problémy s vodou v obci Šambron, kde zatopilo pivnice v štyroch rodinných domoch.
Následky povodní, ktoré zasiahli región Prešova, pomôžu odstrániť aj vojaci. Do obce Okružná, ktorá je približne 10 kilometrov od Prešova, príde pri záchranných prácach pomáhať 20 príslušníkov mechanizovanej brigády Prešov a vozidlo T-815. "Dnes sme mali štyri výjazdy na Jahodnú. Uvoľňovali sme zatarasenú cestu spadnutými stromami. Prvý výjazd bol nadránom o štvrť na štyri, posledný okolo poludnia." hovorí operačný dôstojník Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Košiciach Ivan Megyesi.
Stromy padali aj v centre Košíc. Zarúbané cesty boli aj vo viacerých kútoch Prešovského kraja. "Zablokované bolo Branisko, zatarasená cesta medzi Vranovom a Sačurovom, Svidníkom a Bukovcami, ale stromy padali aj v Prešove na Námestí mládeže a na Mukačevskej ulici.
Podľa námestníka riaditeľa košického závodu Slovenského vodohospodárskeho podniku Mariána Miščíka na hlavných tokoch bol zatiaľ vyhlásený maximálne 2. stupeň povodňovej aktivity.
(pot, kar, jes)