Záujemcovia o surfovanie na internete si dnes môžu vybrať z niekoľkých alternatív pripojenia. Kľúčovým faktorom pri výbere služby sú nároky používateľa na využívanie internetu. Podľa toho, či chce na internete iba zisťovať informácie, alebo chce hrať online hry, počúvať rádio, alebo pozerať televíziu si potom môže vybrať buď klasický vytáčaný prístup (dial up), ISDN linku, alebo vysokorýchlostné ADSL pripojenie.
Klasické vytáčané pripojenie
Ak sa záujemca nemieni pripájať do internetu na dlhšie alebo nechce sťahovať veľké objemy dát a vystačí si s prehliadaním stránok či posielaním e-mailov, stačí mu klasické vytáčané pripojenie do internetu (dial up). Podmienkou je niektorý z hlasových paušálov od Slovak Telecomu, pričom za zriadenie služby neplatí ani korunu. Internet si potom môže objednať u ktoréhokoľvek z používateľov.
Nevýhodou je, že ak si internet neobjedná v ST Online alebo nevyužije niektorú zo služieb GoDial od Slovanetu, bude dostávať dve faktúry, jednu od Slovak Telecomu, ktorému platí za presurfované minúty v príslušnom mesiaci, a druhú za využívanie internetu od poskytovateľa prístupu.
Nevýhodou vytáčaného pripojenia je okrem nízkej rýchlosti aj to, že používateľ musí sledovať, koľko času na internete strávi, pretože Slovak Telecomu platí za každú presurfovanú minútu, podobne ako platí za telefonovanie.
Od augusta však Slovak Telecom plánuje uviesť na trh novú službu Rodinný internet. Používateľ za mesačný príplatok 360 korún môže od štvrtej popoludní do siedmej ráno surfovať bez ohľadu na to, koľko času na internete strávi. Od budúceho mesiaca sa však mení aj štruktúra poplatkov za čas strávený na internete, pričom vytáčané pripojenie zdražie pre používateľov, ktorí na internete pravidelne strávia menej ako 15 minút. Naopak, pre dlhšie surfujúcich bude dial up od augusta lacnejší.
ISDN vytáčané pripojenie
Ďalšou alternatívou je pripojenie cez digitálnu linku ISDN. To má oproti klasickému dial up pripojeniu nevýhodu v tom, že zákazník platí za mesačne za linku viac, za službu ST ISDN Klasik je to 712,80 koruny (vrátane DPH) a ST ISDN Dynamik 722,30 koruny. Môže sa však tešiť zo stabilnej prístupovej rýchlosti 64 kilobitov za sekundu, pričom počas surfovania môže aj telefonovať.
Táto výhoda však padá, ak využíva dvojnásobnú prístupovú kapacitu, teda ak je pripojený rýchlosťou 128 kilobitov za sekundu a vtedy platí za presurfované minúty dvojnásobok, pretože z pohľadu Slovak Telecomu využíva naraz dve linky. Tak isto ako pri klasickom dial up pripojení aj pri ISDN však bude dostávať každý mesiac dve faktúry, jednu od poskytovateľa internetu a druhú od Slovak Telecomu za presurfované minúty.
ADSL pripojenie
Najrýchlejšou možnosťou prístupu je v súčasnosti vysokorýchlostná ADSL linka, kde môže záujemca využívať násobky rýchlosti klasického vytáčaného alebo digitálneho ISDN pripojenia. Z internetu potom môže komfortne sťahovať veľké objemy dát, napríklad videá alebo hudbu, prípadne si video, televíziu môže v reálnom časne pozrieť priamo na sieti. Okrem toho si priamo na sieti môže online s protihráčmi zahrať niektorú z obľúbených počítačových hier.
Podmienkou využívania pripojenia ADSL je, aby sa používateľ nachádzal v oblasti, kde možno zriadiť službu ST DSL, ktorá je podmienkou na fungovanie vysokorýchlostného ADSL pripojenia a mal minimálne paušál ST Standard. Rýchlosť surfovania závisí od toho, akú rýchlu linku ST DSL si záujemca v Slovak Telecome objedná.
V súčasnosti si môže vybrať zo štyroch prístupových rýchlostí, pričom to, ako rýchlo bude surfovať, závisí aj od toho, s koľkými používateľmi sa bude linku deliť, od tzv. agregácie. Napríklad si platí ST DSL Doma a poskytovateľ uvádza agregáciu 1 ku 50, môže sa stať, že pri plnom vyťažení liniek sa bude miesto očakávaných 384 kilobitov za sekundu pripájať 50-násobne pomalšie, teda kapacitou 7,6 kilobitu za sekundu.
Potom si zvolí niektorého z poskytovateľov internetu, ktorý mu na tejto linke poskytne vysokorýchlostné ADSL pripojenie. Ak vie, koľko dát z internetu mesačne stiahne a koľko ich do globálnej pavučiny pošle, potom si môže vybrať prístup s dátovým limitom.
Platí však za odosielané, ako aj za prijaté dáta. Po prekročení limitu si poskytovatelia internetu podľa zvoleného paušálu účtujú každý ďalší presurfovaný megabit.
Dve faktúry však používateľa neminú ani v tomto prípade. Jednu totiž dostane za využívanie mesačného telefónneho paušálu a služby ST DSL a druhú opäť od poskytovateľa ADSL pripojenia.
Výhody a nevýhody ADSL pripojenia
Výhody: premanentné pripojenie, umožňuje naraz telefonovať aj surfovať, pripojenie do internetu niekoľkonásobne rýchlejšie ako cez analógový modem.
Nevýhody: obmedzenie vzdialenosti používateľa od telefónnej ústredne, tzv. overbooking, teda delenie sa o kapacitu s inými používateľmi.
Výhody a nevýhody dial up pripojenia
Výhody : malé zriaďovacie náklady, lacná alternatíva, v prípade, že sa pripájate na internet len minimálne (niekoľko minút denne), dostupnosť vo všetkých lokalitách Slovenska.
Nevýhody: drahé pripojenie v prípade, ak ste pripojený viac ako niekoľko hodín denne, nízka prenosová rýchlosť, nutnosť vždy sa pripájať a odpájať, na klasickej telefónnej linke nie je možné naraz telefonovať a surfovať, len pri ISDN128.