á, zvlášť, keď si uvedomíme, že polovica z fakturovaného obdobia predstavuje teplejšie mesiace. Plynomer však neukazoval taký stav ako na faktúre. Rozdiel bol asi tisíc kubíkov. Podala som osobne reklamáciu, ale nebola som jediná, ktorá sa sťažovala práve na to, že faktúra nezodpovedala skutočnej spotrebe. Napriek tomu, že robili osobne odpočet, číslo nesúhlasilo. Celá záležitosť sa však vyriešila, reklamáciu mi uznali a preddavok znížili."
Vysoké nedoplatky sú odvodené od veľmi dlhého výplatného obdobia - spravidla ročného, hovorí podpredseda rady Združenia slovenských spotrebiteľov Jozef Lounek. Podľa neho spotrebiteľ málokedy sleduje pravidelne spotrebu plynu, možno len v prípade, že ním kúri. "Stáva sa, že je poškodený plynomer, ale skutočnosť sa zistí až pri ročnom odpise."
"Pri reklamácii sa môže zákazník oprieť o Občiansky zákonník a zákon na ochranu spotrebiteľa č. 634/92 Zb., novelizovaný zákonom č. 137/98 Z.z. Zákon pritom hovorí jasne, že dodávateľ musí vybaviť reklamáciu bezodkladne, najneskôr do tridsať dní, a má povinnosť spotrebiteľa písomne upovedomiť o spôsobe vybavenia. Žiaľ, kladne vybavených reklamácií je len malé percento. Z mojich skúseností viem, že ak zistí technik poruchu, ktorá nebola spôsobená odberateľom, alebo sa podarí zistiť napojenie piráta na prívodné potrubie," tvrdí Lounek.
Podľa neho v poslednom období sa vyskytujú reklamácie, ktoré sú spôsobené chybnými vstupnými údajmi alebo chybnou úpravou počítačového programu. "Tu vstupuje do hry ľudský faktor. Povinná kontrola účtov je nedôsledná, niekedy nedostatočne kvalifikovaná a neodhalí chybu, a čo je zaujímavé, veľmi často v neprospech spotrebiteľa." Ak vaša reklamácia v prípade vysokých účtov bude zamietnutá, obráťte sa na Slovenskú energetickú inšpekciu alebo na Energetickú agentúru, aby preverili takýto účet, radí Lounek. "Ak spotrebiteľ nie je spokojný ani po takejto kontrole a cíti sa poškodený, ostáva mu možnosť obrátiť sa na súd."
Ako ďalej upozorňuje Lounek, reklamácia podľa zákona nemá odkladný účinok a takúto faktúru treba zaplatiť. "Často však stačí prejaviť ochotu, že po preukázaní opodstatnenosti výšky faktúry bude záväzok vyrovnaný. Spotrebiteľ, ktorý nedoplatok vyrovná a následne sa preukáže chyba fakturácie, má nárok žiadať náhradu za obdobie vybavovania reklamácie - úrok, prípadne ďalšie možnosti v zmysle Občianskeho zákonníka," dodal Lounek.