Týraní rodičia nechcú svoje deti udávať na polícii

BRATISLAVA - Týranie rodičov dospelými deťmi nie je na Slovensku výnimočnou udalosťou. Len za posledný týždeň polícia zadržala štyroch ľudí, ktorí týrali starých ľudí, a policajné štatistiky hovoria, že v tomto polroku sa už stalo aspoň 40 takýchto ...

BRATISLAVA - Týranie rodičov dospelými deťmi nie je na Slovensku výnimočnou udalosťou. Len za posledný týždeň polícia zadržala štyroch ľudí, ktorí týrali starých ľudí, a policajné štatistiky hovoria, že v tomto polroku sa už stalo aspoň 40 takýchto prípadov. Prípadov týrania rodičov v porovnaní s minulosťou nemusí byť viac, zmenila sa však legislatíva, vďaka ktorej je stíhanie páchateľov jednoduchšie.

Napriek tomu neexistuje na Slovensku organizácia, ktorá by seniorom pomáhala. Ešte pred štyrmi rokmi bola na ministerstve práce bezplatná seniorlinka. Už neexistuje. Dnes sa môžu starí ľudia v núdzi obrátiť len na linky dôvery alebo organizácie, ktoré sa venujú domácemu násiliu najmä v partnerských vzťahoch. Jedným z nich je napríklad združenie Fenestra. Monika Grochová z Fenestry hovorí, že asi zo šesťsto klientok - obetí domáceho násilia - tvoria 10 percent ženy nad 60 rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Rodičov týrajú synovia. "Zvyčajne sa syn, zväčša nezamestnaný, ktorý sa správal násilne k svojej rodine, vráti po rozvode alebo po výkone trestu, k rodičom. To miesto má v dokladoch ako trvalé bydlisko, tak sa mu zdá, že má nárok tam bývať. Rodičia sami seba tiež nevnímajú ako majiteľov bytu, myslia si, že keď tu dieťa kedysi malo domov, má nárok tam bývať."

ILUSTRAČNÉ FOTO SME

Nahlásiť týranie vlastným dieťaťom nie je ľahké, nezriedka sa rodič stretáva s výčitkami, že je zodpovedný za jeho správanie. "Cítia reálny tlak okolia, v bytovke napríklad vykráda nepodarený syn matke byt. Keď ho vymkne, lebo sa bojí, že jej ublíži, a on búcha na dvere, obyvatelia domu nevolajú políciu, ale vyvinú tlak na matku, nech ho zoberie späť do bytu, aby im nespôsoboval problémy," hovorí Grochová. Polícia podľa nej nevie so starými ľuďmi spolupracovať, často nevie urobiť zápis, neinformuje dôchodcov, že ide o trestný čin. "Pre políciu je veľmi ťažké vôbec rozumieť reči dôchodcov. Starí ľudia hovoria emocionálne, ale nehovoria fakty, rozprávajú príbeh s odbočkami."

SkryťVypnúť reklamu

Policajná hovorkyňa Marta Bujňaková nesúhlasí. Policajtov podľa nej pripravovaní už v škole, kde majú kriminológiu aj psychológiu, v Ústave ďalšieho vzdelávania absolvujú školenia, ktoré sa týkajú aj domáceho násilia. Každé krajské riaditeľstvo podľa nej dostalo aj multimediálne cédečko, ako postupovať pri domácom násilí. "Záleží na riaditeľoch, ako budú cédečka rozširovať, lebo je potrebné, aby sa policajti naučili riešiť tieto prípady." Obete sa podľa nej môžu spojiť aj s občianskymi združeniami a s ich pomocou kontaktovať políciu.

Mária Hargašová zo združenia Pomoc rodine hovorí, že starí ľudia nevyužívajú ich linku dôvery, ale prichádzajú osobne. "Spomínam si na zopár starkých, ktorí mali syna alkoholika, manželka sa s ním rozviedla a on sa vrátil k rodičom. Opíjal sa, vyťahoval z nich peniaze a potom bol pod vplyvom alkoholu agresívny. Takých prípadov nie je málo, ale starkí sa väčšinou trápia sami, málo sa o tom píše, nevedia, že aj oni môžu dostať pomoc."

SkryťVypnúť reklamu

Domáce násilie

Rok/Trestný čin 1998 1999 2000 2001 2002 2003 1. polrok 2004

Týranie blízk. a zverenej osoby 30 48 82 114 227 952 580

Znásilnenie 257 273 218 306 315 233 112

Sex. násilie - - - 18 81 86 55

Sex. zneužívanie  (týka sa deti do 15. rokov) 600 632 663 614 550 409 247

Z 325 páchateľov trestného činu týrania blízkej alebo zverenej osoby v tomto polroku týrali v 221 prípadoch manželia/ky či druhovia/žky, v 58 prípadoch týrali rodičia, v 40 prípadoch týrali deti, v piatich súrodenci a v jednom prípade vnuk. (zdroj: ministerstvo vnútra)

Prípady týrania rodičov

29. apríl 2003: Telesne, zrakovo a sluchovo postihnutú 72-ročnú ženu týrala jej 47-ročná dcéra z Púchova. Zamykala ju v izbe, posunkovou rečou sa jej vyhrážala, že ju zbaví svojprávnosti a dostane z bytu preč, fyzicky ju napádala. Dcéru obvinili z týrania blízkej a zverenej osoby.

SkryťVypnúť reklamu

23. máj 2003: Svojej 78-ročnej matke sa vyhrážal zabitím aj 55-ročný František S. z Tomášoviec v okrese Lučenec. Keď ho matka nechcela pustiť do domu, železným sekáčom rozbil vchodové dvere.

6. jún 2003: Takmer pol roka týral 78-ročnú matku 48-ročný Milan z okresu Námestovo, vyšetrovateľ ho obvinil z trestného činu týrania blízkej a zverenej osoby. Matke sa vyhrážal, že ju zabije, upáli a oplzlo jej nadával. Skoro ráno ju stále budil, chytal pod krk a fyzicky ju napádal.

29. marec 2004: Invalidného otca takmer rok týral 25-ročný Púchovčan. Pod vplyvom alkoholu mu vulgárne nadával, vyhrážal sa mu zabitím a odmietal mu dávať jesť. Otec sa musel pri poslednom útoku ukryť u susedov, syna polícia obvinila z týrania blízkej a zverenej osoby.

21. máj 2004: Nezamestnaný a už trestaný 30-ročný Marián B. z Hriňovej v okrese Detva najprv svojej 52-ročnej matke vulgárne nadával, neskôr sa jej vyhrážal zabitím. V kuchyni vytiahol mačetu a napriek tomu, že sa mu ju snažili jeho súrodenci zobrať, zasiahol matku do hlavy a spôsobil jej sečnú ranu na čele. Žena skončila v nemocnici, syn vo väzbe.

SkryťVypnúť reklamu

22. júl 2004: Vo väzbe skončil 41-ročný Stanislav M. z Prievidze, ktorý od minulého roku ponižoval a bil svoju 70-ročnú matku. Hodil do nej dokonca kuchynský nôž, ktorému sa, našťastie, vyhla. Naposledy sa jej vyhrážal, že ju zabije stoličkou. Matku schytil za vlasy a trhal jej ich. Žene sa podarilo ujsť a prípad oznámiť policajtom.

25. júl 2004: Polícia obvinila z týrania blízkej a zverenej osoby 38-ročného Štefana z okresu Čadca, ktorý už od roku 1995 napádal svoju 73-ročnú matku Margitu. Naposledy ju napadol v piatok v noci pod vplyvom alkoholu. Matka utrpela ľahké zranenia. Syna polícia zadržala a vzala do väzby.

25. júl 2004: Nevesta, 50-ročná Terézia, opakovane týrala svoju 71-ročnú svokru, bila ju, na pery jej prikladala horiace zápalky a nakoniec ju obliala horúcou vodou.

SkryťVypnúť reklamu

26. júl 2004: Viac ako desať rokov týral 46-ročný Jaroslav K. z Jakloviec v okrese Gelnica svoju 73-ročnú matku. Jaroslav skončil v cele predbežného zadržania a s obvinením pre trestný čin týrania blízkej osoby a zverenej osoby. (sita, tasr, haj)

Kde hľadať pomoc

Centrum Nádej - linka pomoci: 02/62249914, 62247877 Pomoc rodine - linka dôvery: 056/6884473 Pomoc obetiam násilia: 02/54647141(2,3) Záujmové združenie žien Fenestra: 055/729 75 04 Ako môžu pomôcť zákony

V posledných rokoch aj vďaka dobrej legislatíve narastá počet odhalených prípadov domáceho násilia .

1. Trestné stíhanie možno začať vďaka presnej definícii v trestnom zákone, ktorá vychádza z definície OSN. Zákon presne vymenúva, čo všetko môže byť týraním blízkej osoby a zverenej osoby, a teda trestným činom. Ide o:

SkryťVypnúť reklamu

bitie, kopanie, údery, popáleniny, ponižovanie, pohŕdavé zaobchádzanie, neustále sledovanie, vyhrážanie, vyvolávanie strachu, stresu, násilná izolácia, citové vydieranie, bezdôvodné odopieranie stravy, oddychu, spánku, odopieranie nevyhnutnej osobnej starostlivosti, ošatenia, hygieny, zdravotnej starostlivosti, bývania, výchovy alebo vzdelávania, nútenie k žobraniu alebo k činnosti vyžadujúcej neúmernú fyzickú alebo psychickú záťaž vzhľadom na vek a zdravie, vystavovanie vplyvu látkam spôsobilých poškodiť zdravie, neodôvodnené obmedzovanie v prístupe k majetku, ktorý má právo užívať.

Za týranie možno udeliť trest dva až osem rokov, zvyšuje sa, ak už páchateľ bol za týranie súdený alebo ak ho spácha zvlášť surovo, najvyšší trest - doživotie - možno udeliť, ak obeť zomrie.

SkryťVypnúť reklamu

2. Zákon umožňuje rozhodnúť, že sa páchateľ nesmie k obeti priblížiť na menej ako päť metrov.

3. Na trestné stíhanie páchateľa už nie je potrebný súhlas obete, oznámiť tento čin môže hocikto a štát má povinnosť stíhať páchateľa.

4. Páchateľa možno dať vylúčiť z bytu. Potrebný je "dokázateľný dôvod", preto by mala obeť každé násilie hlásiť polícii, žiadať jeho zaznamenanie a vystavenie potvrdenia. Na základe týchto záznamov možno žiadať na súde vylúčenie násilníka z domu. Ak je rodič stále majiteľom bytu, môže z neho syna vylúčiť, aj keď má v byte trvalý pobyt, ten totiž nezakladá právo bývať v byte. Často však rodičia deťom byt darujú. Konanie o vrátení daru je dlhšie, ale možno dať na súd návrh o vrátenie daru a žiadať vylúčenie z bytu. Ak súd skonštatuje, že ide o násilie, môže popri konaní už do siedmich dní rozhodnúť o predbežnom opatrení a vylúčiť agresora z bytu. Predbežné opatrenie má zabrániť možnému ďalšiemu násiliu, kým súd vo veci rozhodne.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 617
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 368
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 723
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 202
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 384
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 790
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 911
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 330
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu