Francúzsky policajt bráni kameramanom nakrúcať auto, v ktorom sa vezú muži prepustení z Guantánama. FOTO- REUTERS
Viac ako dva roky boli väzňami na Guantáname. Nemali nárok na právnika a nevedeli, prečo ich vlastne držia. Na americkej základni na Kube chodili v typických oranžových overaloch a namiesto cely sedeli v klietkach. Teraz sa vracajú domov. Američania včera pustili z Guantánama štyroch zo siedmich francúzskych väzňov.
Všetkých sedem Francúzov chytili Američania v Afganistane počas spojeneckých operácií proti terorizmu. Oni tvrdia, že sú nevinní, nevedia však poriadne vysvetliť, prečo boli v horách okolo Tora Bora a prečo stáli na strane Usámu bin Ládina a Talibanu.
Po návrate domov ich nečakalo hrdinské vítanie. Rovno ich zavreli do vyšetrovacej cely. Na rozdiel od Guantánama však budú mať právnikov a Paríž ich bude musieť oficiálne obviniť. Vo vyšetrovacej cele ich môže držať maximálne štyri dni. Predpokladá sa, že nekompromisný sudca Jean-Louis Bruguiére ich obviní zo spolupráce s teroristickou skupinou.
Včera nebolo celkom jasné, ktorí zo siedmich Francúzov sa dostali domov. Oficiálne miesta to nechceli povedať. Všetkých sedem mužov má však za sebou veľmi zaujímavý a zvláštny príbeh. Väčšinou ide o mladíkov arabského pôvodu, ktorí sa pravdepodobne rozhodli odísť bojovať v svätej vojne proti nevercom. Podrobnosti sa však Francúzsko dozvie asi až po ich návrate. Podobne to bolo v prípade väzňov z Británie, Dánska, Švédska či Španielska, ktorých Američania už prepustili skôr.
Podľa advokátov sa určite vrátil najznámejší z francúzskych väzňov Mourad Benchellali, syn radikálneho imáma Chellali Benchellaliho z Lyonu, ktorého vyšetrujú pre plánovanie útokov. Podľa správ lekárov je na tom Mourad zo všetkých zdravotne najhoršie, je vraj na pokraji šialenstva.
Z Kuby sa vrátil aj Nizar Sassi, ktorý do Afganistanu odišiel s Benchellalim. Sassi je známy ako 23-ročný zlodej áut z parížskeho predmestia Venissieux. Do Afganistanu vraj odišiel, aby sa "lepšie naučil po arabsky".
O ostatných sa takmer nič nevie. Imad Achab Kanúni je marockého pôvodu, Mustaka Ali Patela indického a z Francúzska zmizol už v roku 1991. Ridouan Chalid má 36 rokov a údajne bol v kontakte so skupinou, ktorá pripravovala atentát v Paríži počas futbalových majstrovstiev sveta v roku 1998. Ten pripravoval aj 33-ročný Brahim Yadel. Toho dokonca v neprítomnosti už parížsky súd za to aj odsúdil na rok väzenia. Rodina 32-ročného Chalida ben Mustafu dodnes nevie, ako sa ich syn, ktorý opustil manželku v júli 2001 po rodinnej hádke, objavil o niekoľko mesiacov v Pakistane.
Na Guantáname držia Američania približne 600 ľudí. Pochytali ich v Afganistane a sú podozriví, že bojovali po boku Usámu bin Ládina či fundamentalistického hnutia Taliban.
Autor: MICHAL HAVRAN ml., Štrasburg pre SME