Simon Wiesentahl "ulovil" asi tisíc nacistov. Jeden z nich, Chrovát Dinko Sakic, nakoniec stál pred súdom a dostal 20 rokov. FOTO- REUTERS
Operácia Posledná šanca, ktorú spustilo pred dvoma rokmi Centrum Simona Wiesenthala, sa zadrela v Maďarsku. Kampaň na hľadanie posledných žijúcich nacistov totiž narazila na maďarského ombudsmana Attilu Péterfalviho. Ten si myslí, že zhromažďovanie osobných údajov o maďarských občanoch a ich "vynášanie" do zahraničia je nezlučiteľné s maďarskou legislatívou.
Efraim Zuroff, koordinátor operácie, tvrdí, že za ombudsmanovými výhradami sú tlaky maďarských pravicových strán, ktoré neradi otvárajú otázku kolaborácie s nacistami.
Medzitým rezignoval šéf maďarskej časti projektu Ivan Beer. Wiesenthalovo centrum však tvrdí, že bude v pátraní po nacistoch pokračovať. Zatiaľ sa však nevie, ako sa vyrovná s názorom ombudsmana. Centrum sa bráni tým, že zhromažďuje údaje o ľuďoch, ktorých môžu usvedčiť zo zločinov proti ľudskosti. "A tie sú medzinárodnou záležitosťou," hovorí Tamáš Staller zástupca rektora Židovského teologického inštitútu v Budapešti.
Posledná šanca
S operáciou Posledná šanca začali v Maďarsku pred dvoma týždňami. Po pobaltských krajinách, Rakúsku, Rumunsku, Poľsku a Chorvátsku je ďalšou krajinou, na ktorú sa centrum zameralo. Ani v jednej však nemalo podobné problémy ako v Maďarsku. O mesiac sa kampaň začne v Argentíne, o dva v Nemecku.
O jej efektivite však napriek tvrdeniu centra, že je na stope asi 500 ľuďom, mnohí pochybujú. Hlavný dôvod je zrejmý a naznačil ho zakladateľ centra a najznámejší lovec nacistov Simon Wiesentahl. V rozhovore pre rakúsky týždenník Format minulý rok, keď oznamoval koniec svojej verejnej činnosti, povedal: "Našiel som všetkých masových vrahov, ktorých som hľadal. Ak sú nejakí, ktorých som nenašiel, sú príliš starí a krehkí, aby mohli stáť pred súdom. Moja práca sa skončila."
Jeho nasledovníci však tvrdia, že vek by nemal byť prekážkou spravodlivosti. Hovoria, že hlavne v postkomunistických krajinách je nepotrestaných bývalých nacistov veľa. Podľa Zuroffa sa počas studenej vojny nedalo s komunistiskými vládami o nacistoch vyjednávať.
Za peniaze
Práve vôľa a rôzne právne kľučky komplikovali stíhanie nacistov už aj počas Wiesenthalovej éry - rovnako v demokratických aj totalitných režimoch. Najďalej asi zašli Američania - mnohých nacistov vyhostili, ale v ich domácich krajinách často ani neprišlo k súdu.
Problémom Poslednej šance je podľa kritikov aj spôsob, akým získava informácie: spolupracovníkom ponúka za tipy aj peniaze. Za relevantný asi desaťtisíc dolárov. Zriaďuje dokonca horúce linky, kde môžu ľudia hovoriť o svojich podozreniach. Poľský europoslanec a uznávaný intelektuál Bronislaw Geremek, syn rabína umučeného v Osvienčime, hovorí, že ponúkať za to peniaze je odporné. Wiesenthalovo centrum však tvrdí, že nikto z informátorov operácie Posledná šanca peniaze nezobral.