Na snímke z roku 2000 je 29-ročný Číňan Ši chu, ktorý umiera na AIDS. Muž sa nakazil vo veku 16 rokov, keď sa snažil predajom krvi finančne pomôcť rodine v dostavbe domu. FOTO - TASR/AFP
o infikovaných homosexuáloch.
V prostredí štátnej perzekúcie a tabuizovania témy choroby AIDS, ktorá z ostrovov rizikových skupín už pred viac ako rokom preskočila na široké vrstvy obyvateľstva, by sa inak zrejme potrebné dáta nedozvedeli.
Zdravotnícke centrum v severovýchodnej provincii Heilong-ťiang už dostalo 1300 dotazníkov. Tie sú vyvesené na stránkach venovaným chorobe, o ktorých sa predpokladá, že ich infikovaní jedinci navštívia. Prieskum je súčasťou spoločného americko-čínskeho projektu o prevencii. Výsledkom má byť zistenie, aké percento homosexuálov v krajine je infikovaných.
Peking až do minulého roka nebezpečné rozšírenie AIDS tvrdošijne odmietal. Teraz pripúšťa 840-tisíc infikovaných vírusom HIV a 80-tisíc ľudí s prepuknutou chorobou - teda rozmery epidémie. Od roku 1998 sa počet infikovaných v Číne zvýšil o 41 percent, píše týždenník Medical Journal.
Boj proti AIDS však zostáva na čínskom vidieku tabu. Zopár hodín cesty od pekinských mrakodrapov umierajú infikovaní ľudia v žalostných podmienkach. Miestni úradníci v snahe nestratiť dobré body doteraz odmietali príspevky na riešenie epidémie s tým, že v ich provincii nič také nehrozí. Teraz sa vyhovárajú, že prílišná mediálna pozornosť okolo choroby by mohla ublížiť rozvíjajúcej sa čínskej ekonomike. Donedávna nebolo výnimkou ani policajné zadržanie novinára, ktorý o šírení HIV napísal.
V 13-miliónovom Pekingu roky fungovali len 4 monitorovacie stanice pre ľudí zasiahnutých vírusom. Nedávno otvorili ďalších 22. Starostlivosť o mešťanov však epidémiu neodvráti - údajne až 80 percent infikovaných je z vidieka.
Pekinskí vládcovia tvrdia, že majú všetko pod kontrolou. O tom, že sa preľakli, svedčí okrem anonymných dotazníkov na internete aj okamžité uvoľnenie peňazí z rozpočtu na mohutnú bilbordovú informačnú kampaň o AIDS. "Zavesíme plagáty na každú ulicu. Ubezpečíme sa, že sa dostanú do každej dediny," povedal tajomník ministerstva zdravotníctva Wang Longde. Podľa správy OSN však môže byť v Číne v roku 2010 až 10 miliónov infikovaných.
ZUZANA V. OČENÁŠOVÁ