V Dháke predávajú noviny aj v zatopených uliciach. FOTO - TASR/AP
Už dnes meteorológovia očakávajú lejaky.
V najvážnejšie postihnutých regiónoch severnej Indie a Bangladéša varujú pred prepuknutím epidémií. V severoindickom štáte Ásám hrozí pol miliónu detí smrť hladom, ak sa do regiónu rýchlo nedostane pomoc v podobe potravín a pitnej vody. Mnohé deti tam teraz trpia hnačkami či žltačkou. V oblasti by sa však mohla rozšíriť i cholera.
V indickom štáte Bihár po ústupe veľkej vody v odľahlých oblastiach za posledných 72 hodín našli 320 mŕtvych a očakáva sa, že ich bude ešte viac. Na severe Bangladéša záplavová voda klesá, v centrálnej a južnej časti krajiny sa predpokladá ešte stúpanie. Odtok vody naviac skomplikuje morský príliv v Bengálskom zálive, ktorý sa zmení na odliv až 2. augusta.
V Bangladéši svoje domovy opustilo už 30 miliónov ľudí zo 130-miliónovej populácie. Pod vodou sa ocitla najmenej polovica bengálskej metropoly Dháky. Nefunguje kanalizácia, šíria sa nákazlivé choroby. "Podmienky sa zo dňa na deň zhoršujú. Voda stúpa a prináša ďalšiu špinu. Žijeme v páchnucej stoke," približuje svoj život vládny úradník Abú Kalam. Úrady nabádajú obyvateľov, aby nejedli ryby ulovené v znečistených vodách. (čtk)