Predaj liekov bez receptu aj mimo lekární by mohol okrem ľahšej dostupnosti pre pacienta priniesť aj nižšie ceny.
ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
BRATISLAVA - Pri bolesti hlavy, horúčke či kašli možno už onedlho nebude potrebné navštíviť lekáreň, ale pacient si liek, na ktorý nepotrebuje recept, bude môcť kúpiť aj v hypermarkete. Mal by to umožniť nový zákon o liekoch, ktorý už poslanci posunuli do druhého čítania.
Predaj liekov bez receptu aj mimo lekárne je bežnou praxou v niektorých európskych krajinách, napríklad vo Veľkej Británii, ale aj v USA. Na benzínových pumpách alebo vo veľkých obchodných centrách si tak ľudia môžu liek bez receptu kúpiť v akúkoľvek dennú či nočnú hodinu.
Ak by spomínaný zákon poslanci na jeseň schválili, v sortimente slovenských obchodov by sa voľnopredajné lieky mohli objaviť už od októbra. Veľké obchodné siete takúto možnosť vítajú. "Budeme sa snažiť to využiť a novú službu zákazníkom ponúknuť čo najskôr," vyhlásila hovorkyňa Carrefouru Jana Havlíčková. Podobne to vidí aj sieť obchodných domov Tesco Stores.
Obchody na to, aby mohli lieky predávať, budú musieť mať výdajňu liekov s podobnými nárokmi, aké sú na lekárne. Jednou z podmienok je zamestnať farmaceuta. Obchody však nebudú môcť predávať lieky, na ktoré sa viaže lekársky predpis. To bude aj naďalej doménou klasických lekární. "Technické problémy prispôsobiť sa podmienkam v zákone nevidíme," povedala hovorkyňa Carrefouru.
Očakáva sa, že rozšírenie predaja liekov aj do obchodov môže viesť k zníženiu ich cien. "Otvorenie trhu by logicky malo priniesť zníženie cien, ktorý by bol výsledkom konkurenčného boja medzi predajcami," uvažuje ekonóm Tatra banky Robert Prega. Podľa neho by rozšírenie predaja liekov malo mať pre spotrebiteľa jednoznačne priaznivý vplyv nielen v dôsledku nižších cien. "Zvýši sa tiež komfort zákazníka a dostupnosť liekov," tvrdí.
Smerom nahor by sa ceny v hypermarketoch zvyšovať nemali. Obchodná prirážka na lieky vydávané v hypermarketoch bude taká istá ako v lekárňach - najviac 13 percent z ceny od výrobcu alebo dovozcu liekov.
Predaj liekov mimo lekární sa však nepáči lekárnikom. Nižších cien, ktoré by obchody mohli priniesť, sa vraj neboja. "Voľnopredajný sortiment má len 6- až 10-percentný podiel na celkových obratoch lekární. Ak aj klesne pre konkurenciu hypermarketov, našu existenciu to neohrozí," hovorí prezident Slovenskej lekárnickej komory Peter Mihálik.
Tvrdí, že proti liekom v obchodných sieťach neprotestuje pre obavu o svoj obchod. Podľa lekárnikov sa vo veľkých obchodoch nebude poskytovať dostatočné poradenstvo. "Cieľom obchodov je predať čo najviac, pre nich je to otázka biznisu a nie lekárenskej starostlivosti," upozorňuje. Argumentuje, že po uvoľnení predaja liekov vo Veľkej Británii či Írsku narástol počet prípadov predávkovania voľnopredajných liekov.