Drewo a srd, Banská Bystrica 2001
Debutová kniha pätnástich poviedok škótskeho autora. Faber je chlapík zaujímavý (narodený v Holandsku, vyrastajúci v Austrálii, žijúci v Škótsku) a jeho poviedky sú vskutku čítavé. Každá z nich je tematicky aj štýlom písania úplne odlišná, akoby mala iného autora. Autor je ale iba jeden: Faber. Raz hravý, potom filozofujúci, inokedy ironický, ale vždy originálny. Poviedky Raz určite zaprší, Červený domiešavač a Tunel lásky by sa mali dostať do povinného čítania, myslí si Juraj Kušnierik z bratislavského Artfora.
Miloš Hubáček: Odsouzená loď
Paseka, Praha 2001
Záverečné operácie spojeneckých loďstiev v Tichomorí sprevádzala jedna z najväčších pohrôm, aké postihli americké námorníctvo za všetky roky druhej svetovej vojny - potopenie ťažkého krížnika Indianapolis. Miloš Hubáček píše ako vždy - pútavo a zasvätene.
J. R. R. Tolkien: Pán prsteňov. 1 - Spoločenstvo Prsteňa
Slovart, Bratislava 2001, preložil Otakar Kořínek
Pán Prsteňov je fantastickou históriou vojny o Prsteň, rozprávaním o boji slobodných národov Stredozeme proti Tieňu a putovaní hobita Froda, ktorý sa vyberie zachrániť svet pred silami zla. Spoločenstvo Prsteňa je prvou knihou trilógie, ktorá sa dočkala desiatok vydaní v celom svete. Tolkienov rozprávačský talent a záujem o mytológiu vytvorili neuveriteľný svet fantázie, schopný vtiahnuť do deja mladých i dospelých milovníkov čarovných príbehov o rozprávkových bytostiach.
Encyklopédia živočíchov
Slovart, Bratislava 2001
Ďalšia z radu veľkých rodinných encyklopédií sa venuje živočíchom. Úvodné časti opisujú ríšu zvierat vo všeobecnosti, klasifikáciu živočíchov, stavbu ich tela, orgány, rozmnožovanie, vývoj jedincov, pohyb, spôsob obživy, ich prirodzené životné prostredie. V ďalšej časti sú opísané jednotlivé skupiny živočíchov s typickými predstaviteľmi, ktoré sú zoradené od najvyšších živočíchov až po tie najnižšie. Už tradične bohato ilustrovaná encyklopédia je určená na čítanie poučné pre celú rodinu.
Michal Gáfrik: Na pomedzí moderny
Slovenský spisovateľ, Bratislava 2001
Kniha historika, textológa a publicistu Michala Gáfrika (1931) nadväzuje na jeho doterajšiu prácu a vlastne dopovedúva autorov výskum charakteru a problematiky slovenskej moderny, jej prameňov a ohlasov u rovesníkov i predstaviteľov starších generácií. Obsahuje dávnejšie i novšie aj nepublikované príspevky, všetky prepracované a rozšírené. Z obsahu: Proces formovania básnika Ivana Krasku, Royov polemický výpad proti Vajanskému, Poézia Tichomíra Milkina.