Prezident George W. Bush pri telefonickej gratulácii Armstrongovi z texaského ranča v Crawforde. FOTO - REUTERS
ktorého ako po predchádzajúcich triumfoch zrejme čaká prijatie v Bielom dome.
Prezident sa cez deň venoval práci na dome v texaskom Crawforde, ale dojazd slávneho rodáka na bulvári Champs Elysées si nenechal ujsť. Podľa hovorkyne Bieleho domu Bush pogratuloval Lanceovi v mene celého národa a povedal, že je na neho pyšná celá Amerika. "Povedal mu aj, že je výnimočný športovec," dodala Claire Buchanová.
Bush si vraj v lete kúpil horský bicykel. Neviedli ho k tomu stretnutia s Armstrongom, ale skutočnosť, že sa mu pre silnejúce bolesti v kolene horšie behá.
Kým mnohí experti nad Armstrongovou víťaznou sériou krútia hlavou, jeho matke sa to zdá ako prirodzená vec. "Lance si stanovil cieľ a bolo ním vyhrať šiesty raz Tour. Je to presne čo chcel," povedala pre agentúru AP.
Linda Armstrongová porodila jediného potomka v sedemnástich rokoch a vychovávala ho sama. Pred ôsmimi rokmi s ním pretrpela boj s rakovinou, v ktorom mu lekári dávali polovičnú nádej na záchranu. Aj preto s ním každé preteky prežíva.
Armstrong ešte nevie, či sa o rok opäť pokúsi vyhrať Tour. Jasno v tom nemá ani matka. "Vravel mi, že sa vráti. Ja si nie som istá, či to zvládnem ešte raz, ale on asi áno."
Po najcennejšom víťazstve v živote mu zostal čas aj na žartovanie o pamiatkach na operácie a rany. "Nad srdcom mám guľatú jazvu, tam mi dali pred operáciou vývod. Od pravej slabiny až po pravé stehno sa tiahne jazva po operácii, pri ktorej mi zobrali semenníky. Skvostom jaziev je pár hlbokých stôp v tvare polmesiaca na lebke, ako keby ma dva razy kopol do hlavy kôň."
Je to paradoxné, o boji s rakovinou rád rozpráva. "Keby som neochorel na rakovinu, nikdy by som nevyhral Tour de France." Lance sa tak stal nielen novodobým rekordérom, ale aj nádejou nespočetne veľkého húfu ľudí chorých na rakovinu.
Šťastné obdobie života vyvrcholilo narodením syna Luka v roku 1999 a dvojčiat - dcér Isabelle Rose a Grace Ellisabeth v roku 2001, ktoré prišli na svet zo zmrazených spermií, odobratých pred odstránením semenníkov. Manželkou detí bola Kristin. Tú na prekvapenie v tomto roku opustil kvôli o desať rokov staršej speváčke Sheryl Crow. O podrobnostiach odchodu nechce veľmi hovoriť.
Do troch mesiacov sa rozhodne, či sa ešte vráti na Tour. Má niekoľko nesplnených želaní. Lákajú ho Giro d'Italia, Vuelta, Midi libre, Dauphiné Libéré či prekonanie svetového rekordu v hodinovke Brita Chrisa Boardmana. "Skutočne neviem, čo bude. Vždy som chcel ísť na Giro. Sú to prekrásne preteky, raz by som ich chcel vyhrať. Možno si skúsim zajazdiť aj majstrovstvá sveta. A je tu ešte hodinový rekord, no mám už skoro 33 rokov, a tak sa musím poponáhľať," dodal. (ja, čtk)
Lance Armstrong a športoví suveréni
CYKLISTIKA
Lance Armstrong (USA) - 6-násobný víťaz Tour de France - 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, majster sveta 1993.
Jeannie Longová-Ciprelliová (Fr.) - tri víťazstvá na Tour de France, 13 zlatých z MS a 1 z OH
MOTORIZMUS
Michael Schumacher (Nem.) - útočí na siedmy titul majstra sveta, ktorý by bol piaty po sebe.
Valentino Rossi (Tal.) - útočí na štvrtý titul majstra sveta v najsilnejšej kubatúre, doteraz má päť titulov.
ATLETIKA
Sergej Bubka (Ukr.) - ako jediný atlét na svete zvíťazil v skoku o žrdi na šiestich MS po sebe.
Michael Johnson (USA) - v behu na 400 m má všetky zlaté v rokoch 1993 - 2000.
Haile Gebrselassie (Etiópia) - v behu na 10 km získal všetky zlaté v rokoch 1993 - 2000.
PLÁVANIE
Alexander Popov (Rus.) - od roku 1992 štyri zlaté medaile z OH a päť z MS.
Inge de Bruijnová (Hol.) - tri olympijské triumfy a päť titulov majsterky sveta.
Ian Thorpe (Austr.) - tri olympijské prvenstvá a šesť titulov majstra sveta.
TENIS
Pete Sampras (USA) - Wimbledon vyhral v rokoch 1993 - 2001 sedemkrát a iba dva razy utrpel prehru.
(čtk)