Kerry sa snaží dostať do centra pozornosti. V nedeľu sa zastavil na bejzbalovom zápase, kde nahodil prvú loptičku. FOTO - REUTERS
Napriek tomu majú hneď niekoľko problémov. Jedným je nepochybne bezpečnosť, Boston sa zmenil na obkľúčené mesto. Hrozby teroristických útokov, ktoré sa viažu na voľby, sa rovnako ako republikánov môžu týkať aj demokratov.
Tie najväčšie sa však volajú tón a Clinton. Demokrati sú nabrusení ako už dávno nie. Všetko sústreďujú na jedinú vec: poraziť Busha a po štyroch rokoch vystriedať v Bielom dome republikánov. Experti ich však upozorňujú: tlmte vášne, nepoužívajte prisilné slová a hlavne útoky na prezidenta temperujte.
Nájsť ten pravý tón nebude ľahké: na jednej strane je zdravé demokratické jadro, ktoré je s republikánmi takmer vo vojne, na druhej nerozhodní voliči, ktorých by príliš radikálne slová mohli vystrašiť. Rozhodnutie strany bolo jednoznačné: nerozhodnutí vyhrajú voľby, preto si ich obchádzajme. Otázkou však je, či to delegáti vydržia. Týždeň v strede pozornosti, stále pred kamerami. Také prostredie môže niektorých rýchlo zlákať na odvážne výpady.
Ešte pred štyrmi rokmi by k tomu určite došlo. Demokrati sú známi vnútrostraníckou rozdrobenosťou. Pokojný priebeh zjazdu má byť dôkazom, že teraz je všetko inak. Strana je vraj v snahe poraziť Busha jednotná ako už dávno nie.
Druhým problémom je bývalý prezident Bill Clinton. Ten je stále veľmi populárny a spolu s manželkou - senátorkou Hillary Clintonovou - tvoria dynamické duo demokratov.
Aj štyri roky po odchode z Bieleho domu sa však nájdu takí, ktorí varujú, že Clinton narobí viac škody ako osohu. Donekonečna pripomínajú jeho škandál s Monikou Lewinskou, ktorý ho takmer stál miesto. Táto aféra je ešte stále živá. Keď Clinton vydal memoáre, viac ako politika zaujímal ľudí práve románik s bývalou stážistkou.
Problém s Clintonom mal už pred štyrmi rokmi Al Gore. Počas kampane proti Bushovi sa vtedy s prezidentom takmer neukazoval. Spätne to všetci analytici aj najväčšie osobnosti strany hodnotia ako jeho najväčšiu chybu. Strach z Clintona mu prehral voľby.
Demokrati nechcú zopakovať rovnaký omyl. Preto sú Clintonovci na zjazde, a preto nie je úvodnou rečníčkou Hillary, ale Bill Clinton. Na druhej strane však zostáva určitý odstup. Kerryho ľudia sa boja, že exprezident svojho možného nástupcu zatieni. Pri Kerryho imidži salónneho intelektuála a suchára by to nebolo až také prekvapenie.
Clintonovci preto nebývajú v hoteli so všetkými esami zjazdu, ale v Cambridgi. Hneď po úvodnom vystúpení odchádzajú preč. Potom zjazd patrí už iba Kerrymu. MATÚŠ KOSTOLNÝ