Šanca zvaná druhá vlasť je lákavá aj pre našincov

Na aténskej olympiáde budú štartovať Slováci aj pod cudzou vlajkou - jeden dokonca v tíme hlavného favorita na zlatú medailu

Na snímke zo Svoradovej internetovej stránky - najznámejšia z jeho etapových víťazstiev na Tour de France - v roku 2001 prichádza prvý na parížske Champs Elyséés.

Na aténskej olympiáde budú štartovať Slováci aj pod cudzou vlajkou - jeden dokonca v tíme hlavného favorita na zlatú medailu

Nečakajte otvorenú náruč

Slovensko vysiela športovcov len v individuálnych odvetviach. V hrách vyšlo na psí tridsiatok. V Sydney sme mali tri družstvá (mužské futbalové a vodnopólové, ženské basketbalové), v Aténach ani jediné. Napriek tomu aj v kolektívnych športoch budeme mať zastúpenie. Okrem póla aj vo volejbale.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Andrej Kravárik je dvojmetrovou obdobou Gergelya pod vysokou sieťou. Slovenská jednotka, predčasom kapitán reprezentácie, s relatívne čerstvým cudzím pasom. Dokonca hostiteľskej krajiny olympiády. Pravda, pozícia Maďarska v póle a Grécka vo volejbale je neporovnateľne rozdielna. Grécky volejbal pod piatimi kruhmi je biely list, ale ani grécki futbalisti nemali do tohtoročného Eura na konte víťazstvo.

Aj v Kravárikovom prípade sa olympijská šanca volá druhá vlasť. Zvolil si ju vcelku prirodzene, už desaťročie hrá v gréckej lige. "Ako Slovák by som sa na olympiádu dostal leda raz v budúcnosti ako tréner," poznamenal predvlani.

Aj on však zistil, že privandrovalci to nemajú ľahké. "Ja by som sa Slovákom pre olympiádu nestal," vyhlásil kapitán gréckej reprezentácie Giurdas. "Ani ja Grékom, keby som musel prísť o slovenské občianstvo," nedal sa bývalý kapitán slovenskej reprezentácie.

SkryťVypnúť reklamu

Športovanie až po šichte

"Mám maďarskú národnosť, napriek tomu vždy ostanem cudzincom," povedal na rovnakú tému pólista Gergely.

Kravárik aj Gergely sú profesionáli. "Na Slovensku z póla málokto vyžije. V Maďarsku v každom ligovom tíme v priemere šiesti-siedmi," vraví brankár. Zo športu žijú aj slovenskí rodáci v českej olympijskej reprezentácii - cyklista Ján Svorada či atléti Róbert Štefko a Zuzana Hlavoňová.

O zápasníkoch Ľubošovi Čikelovi a Radovanovi Valachovi to platí iba odvtedy, ako vybojovali miestenku na olympiádu - pod krídla ich dočasne vzala rakúska armáda. Dovtedy trénovali len po večeroch. Aj džudistovi Semírovi Pepicovi na piatom kontinente až olympiáda otvorila iné možnosti. Pracoval ako pomocný elektrikár a športovanie si platil sám. Ako to bude ďalej, závisí od aténskych výsledkov.

SkryťVypnúť reklamu

Plavec Géry mal smolu

Migrácia je módou prelomu storočí. Športovci menili krajiny aj v minulosti, ale v bipolárnom svete to neprerástlo do masového javu. Medzinárodný olympijský výbor, aby zredukoval problémy, do ktorých by sa mohol dostať, určil podmienky: jedna zmena za život a aj to tri roky po poslednom štarte za predchádzajúcu krajinu - ak sa, pravda, nedohodnú dva príslušné národné olympijské výbory.

Slovenský plavec svetového kalibru Marcel Géry mal smolu. Po MS 1986 v Španielsku emigroval do Kanady. Dva roky predtým na olympiádu do Los Angeles nemohol, lebo východný blok ju bojkotoval a o dva roky do Soulu nesmel, lebo ešte neuplynuli tri roky od posledného štartu za Česko-Slovensko. Navyše, ešte nemal kanadské občianstvo.

Svojho času najlepší motýľkar na svete, dvadsaťnásobný majster Kanady, si splnil olympijský sen až v Barcelone 1992. Bronz, ktorý v katalánskej metropole získal ako člen kanadského polohovkárskeho kvarteta, je jedinou medailou emigranta zo Slovenska v histórii olympijských hier.

SkryťVypnúť reklamu

Éra politických emigrácií patrí minulosti. Športovci sa sťahujú tam, kde im ponúknu viac peňazí. Rajskými destináciami sa stali petrodolárové arabské šejkáty.

Slovákom zatiaľ stačí, ak im ponúknu šancu na olympijský úspech. Alebo aj sám štart na olympiáde.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 584
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 303
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 116
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 336
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 914
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 862
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 397
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu