Niektoré jelene si už na obdivovateľov zvykli. FOTO - AUTORKA
DOLNÝ KUBÍN - Poľnohospodárske družstvo v Dolnom Kubíne malo na desať rokov vyhradené pozemky pre jeleniu farmu v mestskej časti Záskalie. Tento rok však toto obdobie uplynulo a nové nájomné zmluvy niekoľkí vlastníci nechcú podpísať. Existencia obory, v ktorej žije 120 kusov jelenej zveri, je tak ohrozená, opustiť ju budú musieť aj diviaky a muflónia zver.
Pôvodná rozloha jelenej farmy bola 94 hektárov, už pred pár rokmi však museli družstevníci po prehranom súdnom spore posúvať plot. Dnes je však situácia zložitejšia. Jeden z vlastníkov žiada späť osem hektárov, časť z nich je uprostred farmy, pozemky zasahujú do troch zo štyroch oddelení. Nesúhlas s pokračovaním prenájmu už avizovali aj ďalší majitelia pozemkov. Chcú nielen gazdovať, ale aj vyťažiť z atraktívnosti lokality. Farma sa totiž nachádza v blízkosti rekreačného strediska Kubínska hoľa.
"Prečo by sme mali dostávať ročne z družstva za hektár len 180 korún, keď toľko by sme zarobili aj sami predajom dreva?" zdôvodňujú Maslákovci. "Chceme sa venovať nielen gazdovaniu, ale aj agroturistike. Môžeme získať dotáciu z únie, ktorá je desaťnásobne vyššia, ako nám platí družstvo za nájom. Navyše chovom lesnej zveri nám družstvo pôdu znehodnotilo, bola úrodná, dnes sú tam iba pasienky, časť zarástla horou, stromy zničila otlkmi a ohryzom zver." Ako nám potvrdili Maslákovci, od družstva budú žiadať aj náhradu škody, navyše pozemky chovatelia užívajú už rok bez zmluvy.
"Ostatné roky sme hospodárili so ziskom, ľudia sa však uskromnili," hovorí predseda poľnohospodárskeho družstva Vladimír Kobuš. Hospodárenie na jelenej farme tvorí pre družstvo necelých desať percent z jeho výkonov, podnikať v tejto oblasti začali pred šestnástimi rokmi. Len do výstavby prevádzkovej budovy a oplotenia investovali 12 miliónov. Dokupovať zver prestali v roku 1995, odvtedy evidujú už len prirodzený prírastok.
"Nevyčítam ľuďom, že chcú späť svoju pôdu. Zistia, či bude pre nich prínosom." Odborný dozor v jelenej farme robila zmluvne bratislavská spoločnosť Zverex, tá zabezpečovala aj poplatkový odstrel zveri. Za odstrel jeleňa mohli chovatelia inkasovať od 20-tisíc, ale aj viac ako 100-tisíc korún. "V prípade vyšších poplatkov však treba dochovať pekné zvieratá, trvá to desaťročie a stojí nemálo korún. Za desaťročie sa podarilo odchovať len päť takýchto jeleňov," dodáva predseda.
Ak sa chovatelia a pozemkový úrad s vlastníkmi pôdy nedohodnú, čo vlastníci avizovali, družstvu ostane na chov zveri len jedno zo štyroch oddelení farmy. Prístup k tejto oklieštenej lokalite je ťažký, prevádzkové objekty sú mimo nej. Približne stovku zvierat budú musieť chovatelia rozpredať.
LÝDIA VOJTAŠŠÁKOVÁ