Vinohradníkom pripomíname, že počasie v posledných dňoch bolo zvlášť priaznivé pre rozvoj múčnatky, najmä tam, kde sa vyskytujú menšie rosy alebo prehánky. Niekoľko horúcich dní síce jej rozvoj spomalilo, na to sa však nedá celkom spoliehať. Preto je ošetrovanie proti múčnatke naďalej aktuálne vo všetkých oblastiach a netreba ho podceňovať.
Peronospóra by nemala byť problémom už ani v oblastiach s lokálne silnejšími zrážkami, ale do posledného postreku odporúčame pridať prípravok proti nej bez ohľadu na priebeh počasia alebo jej aktuálne výskyty.
Proti plesni sivej odporúčame ošetrovať iba v oblastiach s vysokými zrážkami. Pre stredne skoré odrody treba v týchto dňoch počítať už s posledným ošetrením, aby sa zabezpečila dostatočná ochranná lehota pred zberom hrozna.
Pripomíname aj ochranu proti plesni zemiakovej, ktorá je aktuálna vo všetkých oblastiach pestovania. Odrody zberané do 15 dní už neošetrujeme. Pri silne poškodenej vňati plesňou odporúčame urýchlené odstránenie vňate, aby sa zabránilo prechodu choroby do hľúz. V zeleninárskych oblastiach netreba podceňovať ani výskyt na rajčiakoch.
Ochrana proti obaľovačovi slivkovému sa presunula už do najsevernejších oblastí, kde v období od 26. do 31. júla možno ošetrovať bežnými prípravkami proti vyliahnutým húseniciam, a to Decis 2,5 EC, EW 50 a 25 Flow, Karate 2,5 WG, Sumithion super, Zolone EC a Calypso 480 SC. Rovnaké prípravky, okrem prípravku Calypso, možno použiť aj proti obaľovačovi broskyňovému. Upozorňujeme na dodržanie ochrannej lehoty pred zberom najmä pri skorých odrodách broskýň.
V prípade obaľovača jablčného je po 22. júli aktuálne ošetrovanie bežnými prípravkami proti húseniciam v najjužnejších okresoch (Komárno, Dunajská Streda, Nové Zámky a Galanta) a po 25. júli aj v oblastiach ohraničených približne okresmi Bratislava, Trnava, Nitra, Levice, Lučenec, Rimavská Sobota, Košice a Michalovce. V ostatných - severnejších okresoch možno použiť prípravky proti vajíčkam, ako sú Dimilin 48 SC, Insegar 25 WP, Match 050 EC, Nomolt 15 SC a Rimon 10 EC, a to ešte v období do 27. júla. Použitie prípravkov proti húseniciam bude aktuálne začiatkom augusta. V polohách nad 600 metrov nad morom sa druhá generácia v chladnejších rokoch nevyvinie, prípadne spôsobuje zanedbateľné škody, takže nie je potrebné ošetrenie proti nej.
V oblastiach s častými zrážkami sa môžu v tomto období objavovať prvé príznaky septóriovej škvrnitosti zeleru. Choroba sa prejavuje tvorbou drobných sivohnedých škvŕn so žltým okrajom. Pri silnom napadnutí celé listy žltnú a odumierajú. Chorobu preventívne obmedzuje dôkladná likvidácia pozberových zvyškov, správne striedanie plodín (opakované pestovanie zeleru na tej istej ploche najskôr po troch alebo ešte lepšie po viac rokoch) a výber odolných odrôd. Keďže choroba sa prenáša aj osivom, treba na výsev použiť zdravé, prípadne morené osivo. Mladé sadenice napadnuté skoro počas predpestovania je vhodné ošetriť ešte pred výsadbou na trvalé stanovište. V poľných podmienkach sa ošetruje po zapojení porastu, keď sa predlžuje čas zvlhčenia listov, ale najčastejšie až po objavení sa prvých príznakov. V súčasnosti sú povolené dva meďnaté prípravky - KUPRIKOL 50 a CUPROCAFFARO.
Upozorňujeme aj na prípadnú ďalšiu škodlivosť vošiek, ktoré sa už v tomto roku raz premnožili. Ide najmä o kapustovú zeleninu, prípadne o ovocné stromy a sadivové zemiaky, na ktorých treba sledovať početnosť vošiek a včas zasiahnuť pri ich premnožení a škodlivom výskyte.
Ing. STANISLAV BAROK,
ÚKSÚP OOR