FOTO - AUTOR
Čierne bodky zanechali po sebe pravdepodobne strapky. Je to hmyz so štíhlym telom dlhým 1 až 2 milimetre a s dvoma pármi úzkych obrvených krídel. Zdržujú sa buď na spodnej strane listov, alebo v kvetoch napadnutých rastlín, preto väčšinou ujdú našej pozornosti. Často si ich všimneme až podľa príznakov, ktoré spôsobujú. Na poškodených listoch vznikajú striebristé povlaky, na kvetoch drobné bledé škvrny.
Pri ničení strapiek by sme nemali zabudnúť na to, že určitú časť svojho vývoja (nymfálne štádium) prekonávajú v pôde, preto treba postreky zopakovať aspoň trikrát približne v päťdňových intervaloch, ale žiadny prípravok by sa nemal použiť dvakrát za sebou. Z prípravkov povolených proti strapkám (Actellic 50 EC, Basudin 600 EW, Dursban 480 EC, Karate 2,5 WG, Sumithion Super, Ultracid 40 WP) sa Dursban môže použiť aj vo forme zálievky na ošetrenie zeminy.
Mám dva orechy a na jednom z nich skoro každý rok plody už v lete sčernejú a opadajú. Čo to spôsobuje a aké sú možnosti ochrany? G. T., Palárikovo
Váš orech trpí baktériovou škvrnitosťou (Xanthomonas campestris pv. juglandis), ktorá postihuje listy, výhonky i mladé plody. Najškodlivejšie sa prejavuje na plodoch, na ktorých sa škvrny stále zväčšujú a prenikajú až do jadra, čím ich úplne znehodnotia. Vzhľadom na to, že iba jeden z vašich orechov trpí uvedenou chorobou, ide o individuálnu náchylnosť, pretože orechy sú vo väčšine prípadov vypestované zo semena. Každý strom sa preto vyznačuje inými kvalitatívnymi vlastnosťami, ako aj rôznou citlivosťou proti chorobám. Vzhľadom na každoročný výskyt ochorenia na spomínanom orechu by ste mali zvážiť, či má význam držať pomerne veľký strom, ktorý prináša nekvalitnú úrodu a zaberá veľa miesta. Navyše si vyžaduje pravidelné chemické ošetrovanie mednatými prípravkami, predovšetkým v máji a v júni, čo je však pri výške orechov tiež problematické.
Ing. JURAJ MATLÁK