V júli očkujeme ruže. FOTO - ARCHÍV
Trvalkám všeobecne prospieva, ak kvety po odkvitnutí odstránime. Rastliny sa zbytočne nevysiľujú zakladaním semien a do zimy sa dobre zregenerujú. Delfínium po reze kvetov v júli prihnojíme a zavlažíme, čím podporíme tvorbu ďalších, hoci len nízkych kvetov. Treba tiež zrezať letné margarétky. Rastliny po reze regenerujú, vytvárajú nové ružice prízemných listov a lepšie prekonajú mrazivú zimu.
V tomto období očkujeme ruže. Letorasty sú už vyzreté a kôra sa ľahko uvoľňuje. Podpníkom pre očká ušľachtilých odrôd môže byť mladá planá ruža. Očkujeme čo najnižšie pri zemi. Postupujeme tak, že kôru narežeme v tvare písmena T a oddelíme od dreva. Za kôru zasunieme očko a pritlačíme ju. Miesto očkovania pevne obviažeme špeciálnou gumičkou alebo viazacou páskou. Rovnakým spôsobom očkovania, ale do silného výhonku vo výške, si môžeme sami dopestovať aj stromčekovú ružu.
V záhrade by sme mali mať vyčlenený záhon kvetín na rezanie do vázy. Tie najkrajšie a najcennejšie trvalky a letničky na rez vyžadujú slnečné stanovište a výživnú priepustnú pôdu. Ak si prinesieme do bytu kyticu, nemá zostať dlho bez vody. Dôležité je vybrať si takú vázu, aby v nej prevládali kvety. Vázu kvetmi neprepĺňame, potrebujú priestor. Tvar a veľkosť kytice má tvoriť pomer k váze 5 : 3.
Nie všetky druhy môžeme kombinovať. Ľalie sa napríklad neznesú s inými kvetmi, žlté a červené ruže si vzájomne skracujú trvácnosť.
V tomto období zmladzujeme orgován. Do jesene narastú nové, pevné výhonky s kvetnými základmi. Zimným rezom by sme sa tejto kvetnej násady zbavili.
Rez ihličnanov nie je bežným zásahom, ale niekedy je nevyhnutný, najmä na úpravu solitérnych rastlín, na ktorých nám záleží. V letnom období znášajú rez aj citlivejšie ihličnany - borovice, douglasky či jedle. Je tiež čas na odstránenie nevhodných konárov a suchého dreva. Pri vrchole odstraňujeme konkurenčné výhonky. Krivé vrcholce môžeme vyrovnať k pevnej tyčke skôr, ako zdrevnatejú.
Zemolez je voňajúca liana, ktorá kvitne v tomto období. Rod zahŕňa opadavé, poloopadavé alebo vždy zelené popínavé rastliny, ktoré sa pestujú pre voňavé rúrkovité kvety. Sú úplne mrazuvzdorné. Rastú na akejkoľvek výživnej pôde na slnečnom, ale aj polozatienenom stanovišti. Niektoré druhy sú vhodné na pokrytie pôdy. Zemolezom po odkvitnutí skracujeme vonkajšie výhonky.
V júli zberáme liečivé bylinky, a to v dopoludňajších hodinách - hneď po oschnutí rosy. Hneď po zbere ich sušíme uviazané do kytíc a zavesené v tieni. Pri takomto spôsobe sušenia sa dostávajú aromatické látky do listov. Keď sa rastlina drobí v rukách, odlistíme byle a vňať uschováme v tmavých a nepriedušných nádobách.
Ing. KATARÍNA KETTMANNOVÁ