ton Post.
Všetko odštartovala správa slovenského veľvyslanectva o nízkej účasti na neúspešnom referende o predčasných voľbách, ktorá sa dostala do rúk redaktora víkendovej prílohy Gena Weingartena. Gene 17. decembra napísal: „Prečítal som ju. Z toho, čo som rozumel, Slovensko takmer pyšne oznamovalo svetu, že na celoštátne voľby sa všetci vykašľali. Keďže Spojené štáty sa nedávno stali terčom posmechu v zámorí pre svoju volebnú frašku, pocítil som šancu na odplatu. Stálo mi to za návštevu slovenského veľvyslanectva. Som však zodpovedný, a tak som najprv urobil prieskum problematiky v Svetovom almanachu, kde som sa dozvedel, že tento štát sa zrodil v roku 1993, keď sa Česko-Slovensko rozdelilo na dve republiky: Českú a Slovenskú. (Nie je to čudné? Akoby sa USA rozdelili, pričom nové štáty by sa nazývali Amer a Ika.)“
Zamestnanci našej ambasády sa s Genom stretli a povedali mu, že správa je dôležitá. Gene to tlmočil čitateľom: „Keďže referendum vyzývalo na nové celoštátne voľby, fakt, že 80 percent voličov sa nezdvihlo zo zadku, podľa nich znamená súhlas s koaličnou vládou premiéra M. Dzurindu. Bohovské. Ja som mal v pláne väčšie veci.“
K nim prišlo vzápätí. „Spýtal som sa: Nenahnevalo sa Slovinsko, keď ste sa nazvali Slovenskom? Keby niekto nazval svoj štát United Steaks (Spojené stejky), dosť by nás to naštvalo… Zdvorilo mi vysvetlili, že došlo k niekoľkým omylom, ale nebolo ich vraj veľa. V tej chvíli však už bolo všetkým jasné, že tento rozhovor nijako revolučne nezmení slovensko-americké vzťahy, takže sme sa uvoľnili a začali si rozprávať vtipy. Spýtal som sa, či si Slováci nerozprávajú nespravodlivé a netaktné vtipy o Poliakoch. Nie, povedali mi rozhodne. Rozprávajú ich o Záhorákoch. Záhoráci sú vidiečania žijúci na opačnej strane Karpát od Bratislavy, hlavného mesta. Prečo sa Záhoráci milujú v studni? Lebo počuli, že čím hlbšie, tým lepšie,“ zabáva Gene Američanov vtipom, ktorý sa dozvedel na slovenskej ambasáde.
Od vtipov Gene plynule prešiel k americkým voľbám. Čakal, že Slováci, ktorí ešte stále zápasia s výdobytkami demokracie, s radosťou využijú príležitosť uťahovať si z volebného chaosu v Amerike. „Ale nedočkal som sa. Povedali mi, že za komunizmu žiaden volebný chaos nebol. V deň volieb všetci hlasovali, lebo k tomu, kto nevolil, prišli domov muži a odprevadili ho k urne, kde bol iba jediný kandidát, a človek ho zvolil.“
Jeho obete z ambasády sa však nad ním zľutovali. Dozvedel sa, že Slováci si predsa len z amerických volieb uťahujú. Len nechápe, prečo sa môžu urehotať akurát pri vyslovení mena Jeba Busha. „ Uvažoval som. Naozaj chápu skrytú iróniu toho, že o prezidentúre sa rozhodlo v štáte, kde je guvernérom brat jedného z kandidátov? Nie. V slovenčine je jeb veľmi neslušné slovo a znamená to, čo robia Záhoráci v studniach.“ (kos, vil)