Jedným z najzávažnejších záverov správy komisie, ktorá vyšetrovala teroristický útok z 11. septembra, je výzva, aby vznikol superšéf tajných služieb. Niekto, kto by sedel priamo v Bielom dome a mal by na starosti koordináciu všetkých 15 služieb, ktoré sa zaoberajú vnútornou či vonkajšou bezpečnosťou Ameriky.
O superšéfovi sa hovorí vo Washingtone už dlhšie. Všetko však nasvedčuje tomu, že sa tak skoro nenarodí. Nič na tom asi nezmení ani včerajšia správa komisie.
George Bush zatiaľ stále iba hľadá náhradu za Georgea Teneta, ktorý po siedmich rokoch opustil vedenie CIA. Vytvoriť celý nový úrad, kde by podľa správy malo robiť asi 200 ľudí, je oveľa zložitejšie. Bola by to najväčšia zmena v organizácii tajných služieb od druhej svetovej vojny, keď vznikla CIA.
Tajné služby však budú aj napriek tomu skôr či neskôr musieť prejsť zásadnou reformou. Tvrdú kritku si vypočuli už pred týždňom, keď sa skončilo pátranie kongresovej komisie pre tajné služby a podobne to dopadlo aj včera. Obe komisie dospeli k záveru, že najviac zlyhali práve tajné služby.
Najčastejšie sa opakuje, že jednotlivé služby navzájom nekomunikovali. V nezdravom pocite konkurencie si strážili svoje odhalenia a nechceli sa o ne podeliť. Riešením by mal byť nový úrad, ktorý by stál nad všetkými a zbieral by jednotlivé správy.
Mnohí, najmä republikáni, však namietajú, že je to len ďalší prvok do už i tak prebyrokratizovaného systému. Tvrdia, že treba zlepšiť fungovanie už existujúcich orgánov. To vyhovuje aj tajným službám. Zdá sa, že sa snažia silou-mocou ubrániť revolúcii. Tlak na zmenu je však stále silnejší.
Kongresmani, ale aj experti hovoria, že tajné služby prešli od konca studenej vojny len miernymi reformami a aj preto mohlo dôjsť k 11. septembru a potom k omylom pred vojnou v Iraku. Obe komisie sa v podstate zhodli, že tajné služby sa musia zmeniť na organizácie, ktoré budú schopné rýchlo a účinne riešiť problémy s malými a takmer neviditeľnými teroristickými skupinami. Doteraz za svoju hlavnú náplň považovali odhaľovanie špiónov, ktorí pracovali pre nepriateľské štáty.
MICHAL HAVRAN
MATÚŠ KOSTOLNÝ