na jar a na jeseň odbornú analýzu stavu nemeckého hospodárstva spojenú s reformnými návrhmi. Podľa informácií Financial Times Deutschland zvýšila rada odhad rozpočtového schodku z 3,4 na 3,9 percenta HDP - a to napriek zlepšenej konjunkturálnej situácii.
Financial Times Deutschland prináša náhľady, ktoré uvádzajú, že súčasný štátny rozpočet profituje z lepšej konjunktúry v oveľa menšej miere ako v minulosti. Hlavnou príčinou diery v štátnej pokladnici je slabý domáci dopyt. Tým sa aj znižujú príjmy v podobe dane z pridanej hodnoty. Konjunktúra, opierajúca sa o export, prináša štátu omnoho menej príjmov, než by priniesol ekonomický rozmach, prameniaci zo silného domáceho dopytu.
Nemecko sa zaviazalo, že na budúci rok zníži deficit štátneho rozpočtu na tri percentá HDP, tak ako sa zaviazalo pri prijímaní maastrichtských kritérií. Väčšina ekonomických odborníkov je však presvedčená, že ľavicová vláda sociálnych demokratov a Zelených nebude v stave dodržať tento sľub. To môže mať ďalekosiahly vplyv na budúcnosť európskeho Paktu stability a rastu, v ktorom sa členské štáty eurozóny zaviazali k striktnej rozpočtovej politike. Medzi iným by deficit štátneho rozpočtu nemal preskočiť cez tri percentá HDP. Nemecko tento rok zhodí maastrichtskú latku už po tretí raz za sebou.
Nemeckí koaliční predstavitelia sa spolu s francúzskymi kolegami už dlhší čas usilujú zmierniť ustanovenia paktu stability. Nedávno prehrali spor s Európskou komisiou. Európsky súdny dvor zrušil novembrové rozhodnutie Rady ministrov EÚ neuložiť sankcie Nemecku a Francúzsku za porušenie paktu stability. Podľa informácií v nemeckých denníkoch prebiehajú v zákulisí rozhovory medzi Európskou komisiou a členskými euroštátmi o zmene paktu stability. S prvými oficiálnymi výsledkami rokovaní by mala byť verejnosť oboznámená na jeseň.
JÁN ŠALGOVIČ, Mníchov