BRATISLAVA - Štát vyberá od pracujúcich na poistení v nezamestnanosti viac peňazí, ako vyplatí na podporách nezamestnaným. Sociálna poisťovňa vyčíslila, že za prvý polrok prijal základný fond poistenia v nezamestnanosti takmer tri miliardy korún, pričom jeho výdavky nedosiahli ani 2,4 miliardy. V štátnom fonde teda vzniká v priemere každý mesiac stomiliónový prebytok.
Prebytky, ktoré sa vo fonde vytvárajú, by stačili na plošné zvýšenie podpôr v nezamestnanosti o tisíc korún. Vytvárajú však aj priestor na plošné zníženie poistných odvodov, ktoré platia do fondu poistenia v nezamestnanosti všetci pracujúci. Podľa hrubých odhadov by ročný prebytok fondu 1,2 miliardy korún stačil na zníženie odvodov z dnešných 2 percent na 1,6 percenta z hrubej mzdy. Ministerstvo práce zatiaľ nenavrhlo ani jednu z týchto možností.
Lukratívny prebytkový fond je v rukách štátu. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny do budúcnosti nevylučuje otvorenie ziskového poistenia v nezamestnanosti konkurencii. "Sociálne reformy, ktoré robíme teraz, utvárajú predpoklad na to, aby sme sa mohli zaoberať aj liberalizáciou poistných fondov. Nie je to však otázka najbližšej budúcnosti," podotkol hovorca rezortu Martin Danko. Každý pracujúci by si potom mohol vybrať, kde sa poistí pre prípad straty zamestnania.
S liberalizáciou trhu s povinnými poistnými odvodmi už má Slovensko skúsenosti. Pred rokom a pol sa konkurencii otvoril trh s povinným zmluvným poistením áut a od apríla sa sčasti liberalizuje trh s dôchodkovým zabezpečením, pri ktorom bude síce štát ďalej diktovať percento odvodov, no sporitelia si budú môcť správcu svojich penzijných úspor vybrať v konkurenčnom prostredí.
Komerčné poisťovne neodmietajú myšlienku odštátniť ziskový trh s poistením v nezamestnanosti. "Ak by taký zámer oficiálne existoval, určite by sme túto možnosť podnikania analyzovali," odpovedala hovorkyňa Allianz - Slovenskej poisťovne Lucia Muthová.
Tohtoročný prebytok vo fonde poistenia v nezamestnanosti Sociálna poisťovňa bude môcť presunúť do iného svojho fondu, v ktorom budú peniaze, naopak, chýbať. Z odvodov poistného v nezamestnanosti sa tak ľahko môžu stať napríklad dôchodkové odvody. "V budúcich rokoch už presun peňazí z prebytkových do deficitných fondov Sociálnej poisťovne nebude možný, no navrhneme zmeniť zákon tak, aby sa to mohlo diať aj ďalej," tvrdí hovorca ministerstva financií Peter Papanek, pričom však pripúšťa, že štruktúra odvodov do jednotlivých fondov sa môže v budúcnosti zmeniť.
Podpora v nezamestnanosti
* 4173 korún mesačne (priemer za prvý štvrťrok),
* 95 000 poberateľov,
* nárok na dávku vznikne, ak poistenec v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných platil poistné v nezamestnanosti najmenej tri roky,
* v tomto a budúcom roku je maximálna výška dávky obmedzená 20 percentami vymeriavacieho základu, 50 percentami od roku 2006,
* najvyššia možná dávka bola do júna 8263 korún, v druhom polroku 2004 je to 8785 korún.