Nemecký chov anglických plnokrvníkov bol po 2. svetovej vojne v dezolátnom stave a trvalo tri desaťročia, kým sa opäť spamätal. Tamojší chovatelia začali stavať na zachránených rodokmeňoch a ich potomkov zlepšovali krvou najlepších svetových plemenníkov. O desať rokov bol už nemecký chov dostihových koní na vysokej úrovni.
Chýr o dobrej kvalite nemeckých koní zo žrebčínov Karslshof, Schlenderhan, Fährshof, Wittekindshof, Röttgen a iných sa odrazil aj na stúpajúcich cenách žriebät. Na známej aukcii v Iffezheime pri Baden-Badene dnes kupci za perspektívneho plnokrvníka s dobrým rodičovským pôvodom bežne zaplatia aj 300 000 eur (v prepočte 12 miliónov Sk). Len s veľkou dávkou šťastia môžu kúpiť kobylu či žrebca za 5000 až 20 000 eur a nádejať sa, že na derby dobehne po vavrínový veniec s modrou stuhou.
Mimochodom, minulú nedeľu v bratislavskom Starom háji pred derby vstúpilo do štartovacieho stroja štrnásť koní, z ktorých sedem malo za menom nemecký pôvod, a nezaujímavá nie je ani informácia, že v tomto roku až šesť koní trénovaných v Nemecku vyhralo derby v Holandsku, Nemecku, Rakúsku, Španielsku, Švajčiarsku a na Slovensku.
Úspechy nemeckých koní na svetových hipodrómoch nie sú náhodné. V tamojšom chove je v súčasnosti 2400 kobýl a sto overených plemenníkov, pričom mnohí chovatelia posielajú svoje kobyly pripúšťať aj do zahraničia k špičkovým svetovým žrebcom. Na porovnanie, v slovenskom chove anglického plnokrvníka je len 240 kobýl a 20 žrebcov.
JURAJ GRESSNER