Veľvyslanec Izraela v OSN Dan Gillerman telefonuje domov: rezolúcia prešla. FOTO- REUTERS
Valné zhromaždenie OSN podporilo právny názor Medzinárodného súdneho dvora v Haagu o izraelskej bezpečnostnej bariére. Rezolúciou vyzvalo Izrael, aby bariéru zbúral a odškodnil Palestínčanov, ktorí jej výstavbou utrpeli škody. Za rezolúciu hlasovalo 150 štátov, šesť vrátane Izraela a USA ju odmietlo. Desať krajín sa zdržalo hlasovania.
Izrael aj Američania hovoria o jednostrannej rezolúcii: "Vďakabohu, že v tejto miestnosti sa nerozhoduje o osude Izraela," povedal po hlasovaní izraelský veľvyslanec pri OSN Dan Gillerman.
Palestínsky veľvyslanec Násir Kidwa zasa povedal, že rezolúcia je najvýznamnejším dokumentom od schválenia rezolúcie o vytvorení židovského a arabského štátu v roku 1947.
Jej prijatie však vôbec nezmení realitu v teréne. Izrael bude vo výstavbe bariéry pokračovať a prípadné zmeny jej trasy budú výsledkom rozhodnutí izraelských orgánov.
Schválenie rezolúcie sa očakávalo. Otázkou bolo len to, ako sa zachová Európska únia. Aj keď rezolúcia Valného zhromaždenia nie je právne záväzná, hlas Európy bol významný. Už aj preto, že únia je jedným z partnerov kvarteta, ktoré sa stará o mierový proces medzi Izraelom a Palestínčanmi.
Únia však nakoniec podľahla tlaku arabských štátov a rezolúciu podporila. Predtým sa hovorilo, že sa hlasovania zdrží. Európania síce presadili niekoľko "zmäkčujúcich" vyjadrení - napríklad právo Izraela brániť svojich občanov či požiadavku na palestínsku samosprávu, aby sa vyrovnala s teroristami, ale na celkovom vyznení rezolúcie to veľa nemení. Nehovorí sa v nej tiež, že stavba bariéry je reakciou na palestínsky terorizmus.
Diplomatické zdroje z OSN citované svetovými agentúrami naznačujú, že za zmenou postoja únie je tlak Francúzska.
Izrael sa netají, že je sklamaný postojom únie, ktorá hľadala kompromis a vnútornú zhodu niekoľko dní. "Na záver rokovaní u Európanov prevážila snaha o konsenzus nad inteligentným uvažovaním," povedal Gillerrman. Včera na izraelské ministerstvo zahraničia pozvali troch európskych veľvyslancov, aby im tlmočili výhrady.
Palestínčania sa po úspechu vo Valnom zhromaždení budú snažiť rezolúciu, ktorej schválenie by však už znamenalo aj sankcie voči Izraelu, predložiť do Bezpečnostnej rady. Tam však veľmi pravdepodobne neprejde cez Američanov.
JANA MIKUŠOVÁ