Neznáma skupina, ktorá si hovorí Tavhíd a označuje sa za európsku al-Káidu, sa im vyhráža podobnými útokmi, aké sa odohrali v Amerike a Španielsku, ak nestiahnu svojich vojakov z Iraku. Po Japonsku, ktorému sa údajne vyhrážal najhľadanejší terorista Zarkáví (on sám to odmieta) sú ďalšími spojencami Američanov s teroristickou hrozbou na krku.
Požiadavky teroristov však odmietajú a navonok zľahčujú: "Varovanie pochádza od neznámej skupiny a navyše je veľmi všeobecné," povedal v poľskej televízii námestník ministra obrany Janusz Zemke.
Aj keď odborníci na terorizmus pripomínajú, že takéto hrozby sa na internete opakujú pomerne často, teraz je situácia o niečo iná. Jeden z amerických spojencov totiž porušil zásadu nevyjednávať s teroristami a ostatným tak skomplikoval situáciu. Po vynútenom odchode Filipíncov z Iraku a následnom oslobodení filipínskeho rukojemníka sa totiž bulharská, poľská či ďalšie vlády dostanú pod silný tlak verejnosti.
Nedá sa vylúčiť ani to, že po filipínskom ústupe bude počet takýchto, aj keď často irelevantných, výziev narastať.
Skupina Tavhíd na internete napísala, že Poľsko a Bulharsko v prípade neuposlúchnutia zaplatia rovnakú cenu ako Spojené štáty a Španielsko. Naznačila, že by mohla napodobniť útoky z 11. septembra 2001 a marcové bombové atentáty v Madride.
"Žiadame križiacku bulharskú vládu, ktorá sa spojila s Američanmi, a bulharských občanov, aby odvolali bulharské jednotky z Iraku. Inak prisaháme, že zmeníme Bulharsko na kaluže krvi," píše sa vo vyhlásení.
"Nepodľahneme nátlaku teroristov. Budeme im vzdorovať," hovorí bulharský prezident Georgi Parvanov. Bulhari už teroristom vzdorujú dlhšie. Nestiahli svojich vojakov, aj keď únoscovia odrezali hlavu jednému z dvoch bulharských rukojemníkov. Osud druhého je neznámy.
Skupina varovala aj poľského premiéra Marka Belku: "Stiahnite vojakov z Iraku, lebo počujete zahrmieť explózie, ktoré zasiahnu vašu krajinu v okamihu, ktorý si zvolíme." Poľský minister obrany Jerzy Szmajdziski nechcel správy komentovať.
Podľa odborníka na terorizmus Krzysztofa Karolczaka z Varšavskej univerzity nie je žiadny dôvod na paniku. Myslí si, že môže ísť o skupinu, ktorá nemá prostriedky na teroristický útok a iba zastrašuje Médiá by podľa neho mali opatrnejšie nakladať s podobnými správami, ktoré môžu zbytočne šíriť zmätok. Zvýšené bezpečnostné opatrenia už podľa neho boli nielen v Poľsku dávno prijaté a "teraz sa toho už omnoho viac urobiť nedá".
(mik, čtk)
V Iraku sa unášalo aj zabíjalo
BAGDAD - Únoscovia v Iraku zajali ďalších šesť rukojemníkov. Sú medzi nimi dvaja Keňania, traja Indovia a Egypťan. Únoscovia pohrozili, že všetkých zadržaných zabijú, ak ich krajiny nestiahnu svoje jednotky z Iraku. Žiadny z uvedených štátov v Iraku vojakov nemá. V rôznych častiach Iraku včera zahynulo najmenej 11 ľudí. (čtk)