Priestory záchytky zdemoloval agresívny opilec, opravy by mali trvať niekoľko týždňov. Potom sa ukáže čo ďalej, prevádzkovateľ žiada viac peňazí, mesto už rokuje s iným partnerom.
FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ
BRATISLAVA - Záchytnú izbu v priestoroch Centra pre liečbu drogových závislostí v Bratislave by mali opravovať tri až štyri týždne, dovtedy niet kam umiestňovať agresívnych opilcov. V noci z piatka na sobotu zdemoloval priestory záchytky opitý klient. Zničil nielen svoju izbu, ale na niekoľkých miestach prerazil aj stenu do vedľajšej.
"Činnosť záchytky sme zatiaľ prerušili. Po jej zrekonštruovaní sa uvidí čo ďalej. Ak nedostaneme peniaze, ktoré potrebujeme, viac neotvoríme," povedal riaditeľ centra Ľubomír Okruhlica.
Mesto platí na fungovanie záchytnej izby podľa platného zákona starého osem rokov približne 70-tisíc korún mesačne. Okruhlica však podotýka, že od roku 1996 sa náklady zvýšili a súčasná suma mu umožňuje vykryť náklady len na jedného lekára a jednu sestru. Preto žiadajú mesto o vyše dvojnásobné zvýšenie.
Už v júni poukazovali pracovníci centra na fakt, že na prácu s agresívnymi opilcami sú potrební aj fyzicky zdatní ošetrovatelia, pretože policajti nemôžu byť celý čas k dispozícii. Situácia sa vyhrotila do takej miery, že avizovali redukciu prevádzkových hodín na pracovné dni od siedmej do štvrtej popoludní. "Napokon sme sa rozhodli predĺžiť nonstop prevádzku o mesiac, aby mesto mohlo našu požiadavku o ďalšie peniaze posúdiť," hovorí Okruhlica.
Na magistráte so zvýšením finančných prostriedkov nesúhlasia. "Zatiaľ nemáme od centra nijaký oficiálny list o vypovedaní zmluvy. Požiadali sme ich o podrobnú kalkuláciu nákladov. Až keď ju budeme mať, môžeme uvažovať ďalej," hovorí prvý viceprimátor Branislav Hochel.
Podľa Hochela mesto už rokuje aj s iným subjektom, ktorý by popri svojej činnosti bol schopný prevádzkovať činnosť záchytnej izby. Hoci záchytka nie je jednou z priorít mesta, na magistráte by neboli radi, keby Bratislava o jednu z posledných troch záchytných izieb na Slovensku prišla.
Záchytka nie je zdravotnícke, ale represívne zariadenie. Na žiadosť polície sem umiestňujú na vytriezvenie ľudí, ktorí svojou opitosťou ohrozujú seba alebo svoje okolie.
Činnosť záchytky je dlhodobo stratová. Klient by mal za strávenú noc zaplatiť šesťsto korún, vzhľadom na sociálnu štruktúru zákazníkov je však vymožiteľnosť týchto pohľadávok veľmi nízka.
MARTIN KÓŇA