O letnú mestskú plaváreň v Trenčíne je veľký záujem, ale koľko je na nej ľudí, poctivo sledujú, aby nedostali pokutu. FOTO SME - MICHAL PIŠKO
Na prírodnom kúpalisku by mal mať každý návštevník pre seba na suchu aspoň šesť metrov štvorcových plochy a 25 vo vode.
V plaveckom bazéne je norma päť metrov štvorcových, v neplaveckom tri. Do priestorov umelého kúpaliska smú pustiť tri- až päťkrát toľko ľudí, koľko povoľuje norma pre maximálny počet ľudí v bazénoch.
Normu určuje vyhláška ministerstva zdravotníctva, jej dodržiavanie sa však v praxi ťažko sleduje. Hygienici kontrolujú na kúpaliskách každé dva týždne predovšetkým kvalitu vody a jedla v bufetoch. Zistiť počet ľudí je ťažké, lebo podľa Daniely Rodinovej z Úradu verejného zdravotníctva "nie sú turnikety na evidenciu počtu návštevníkov".
Hygienici síce sledujú počet predaných lístkov, ale podľa Rodinovej sú "problémy s ubytovanými, ktorí majú lístky v cene pobytu, ako aj s čiernymi návštevníkmi". Tento rok ešte žiadne kúpalisko nedostalo pokutu za prekročenie noriem.
Kúpaliská sa zatiaľ chvália, že návštevnosť láme rekordy. Štúrovské kúpalisko Vadáš navštívilo v nedeľu rekordných 11 700 ľudí, ale maximálna kapacita je 15-tisíc ľudí. Podľa pracovníčky v pokladni už tento počet prekročili v minulých rokoch, ale púšťali dovnútra ďalších, lebo nevedeli zistiť, či niektorí medzitým neodišli.
V Trenčianskom okrese sú dve plavárne a na maximálnu kapacitu si dávajú pozor. Na Mestskej plavárni môže byť najviac 2-tisíc ľudí, pred plavárňou často čakajú desiatky návštevníkov, kedy niekto odíde, aby sa mohli dostať dnu.
Na termálnom kúpalisku v Rajci bolo počas tohto víkendu takmer nemožné nájsť si miesto, hoci kapacitu 4500 ľudí vraj neprekročili. Michaela Vaneková zo žilinskej hygieny povedala, že sa vždy pýtajú na návštevnosť. Výstup z registračnej pokladnice ale nekontrolujú.
Nevýhodou rajeckého kúpaliska je aj to, že návštevník musí najprv zaplatiť za parkovanie auta, aby sa dostal k vchodu. Zbytočne tak míňa peniaze, keď zistí, že je kúpalisko preplnené, a stratí záujem o kúpanie.
Alžbeta Javorská má zasa nepríjemný zážitok z košického kúpaliska Triton, ktoré tento víkend prekročilo maximálnu kapacitu 2-tisíc ľudí. Potešila ju síce čistota a kvalita služieb, ale s deťmi "sme sotva našli miesto na deku".
Michal Michalus z Tritonu tvrdí, že pri prekročení kapacity púšťajú ľudí iba na výmenu za odchádzajúcich, ale "ak príde mama s kočíkom cez celé mesto, nepošlem ju domov".
(haj, sen, mp)