Bývalá tvrdošínska synagóga dnes slúži ako diskotéka. Annu spred nej v máji uniesli a potom znásilnili.
FOTO PRE SME - MELÁNIA PASTVOVÁ
Ak je žena znásilnená, musí o tom hovoriť minimálne dvakrát, na súde možno aj tretíkrát. Podľa policajtky z kriminálnej polície Prezídia Policajného zboru, ktorá sa takýmito prípadmi zaoberá, už to je vyčerpávajúce. Žena totiž musí opisovať všetky nepríjemné detaily vrátane toho, koľkokrát do nej páchateľ vnikol a akým spôsobom.
Ak ide o osobu do pätnásť rokov, používa sa pri výpovedi kamera, aby sa výpoveď nemusela opakovať.
Podľa policajtky by sa obeť v žiadnom prípade nemala stretnúť s páchateľom na chodbe a ešte k tomu vidieť, ako sa priateľsky zhovára s policajtmi.
"Prístup k obeti závisí od policajta. Možno, že niektorí majú rezervy v správaní. Policajti prichádzajú do styku s rôznymi vagabundmi, niektorí si možno ani neuvedomia, že hovoria s obeťou," povedala hovorkyňa polície Marta Bujňáková.
Policajti majú krátky psychologický výcvik v škole, na špeciálne školenia nie sú peniaze ani čas. Nedostanú sa na ne najmä policajti z obvodných oddelení, kde obete prichádzajú čin oznámiť.
Poškodené ženy by mali navštíviť psychológa, aby im pomohol. "Je to veľmi dôležité a mali by to urobiť čo najskôr." Okrem toho existujú mnohé občianske združenia, najmä ženské, ktoré poskytujú obetiam násilia bezplatný nielen psychologický, ale aj právny a sociálny servis.
Anna nebola klasicky znásilnená, bola prinútená k orálnemu sexu. Ten do roku 2002 ani nebol trestným činom. Považoval sa iba za trestný čin obmedzovania osobnej slobody.
V lete je znásilnení viac. Policajtka si myslí, že ženy svojím oblečením a zároveň aj chodením po uliciach v noci a osamote, zvyšujú riziko, že ich znásilnia. (mož)