Lexa mal v rokoch 1994 a 1995 ako poslanec nezákonne vypočúvať príslušníkov SIS. Vypočúvať ich mal v priestoroch parlamentu v Osobitnom kontrolnom orgáne na kontrolu činnosti SIS a v sídle HZDS, a to bez zbavenia mlčanlivosti. Pýtal sa ich údajne na skutočnosti, ktoré boli predmetom služobného a štátneho tajomstva. Informácie potom prečítal na neverejnom zasadnutí parlamentu.
Ako riaditeľ SIS údajne porušil Lexa aj zákon o služobnom pomere príslušníkov Policajného zboru, keď zakázal, aby noví príslušníci SIS hlásili svoje prijatie ministerstvu vnútra. Za týchto príslušníkov potom príspevok na sociálne zabezpečenie neodvádzala SIS ministerstvu, ale si ich nechávala a viedla ich ako príjmy Zvláštnych finančných prostriedkov. Podľa príkazov Lexu ich potom SIS použila na svoje účely a ministerstvu tak vznikla škoda viac ako päť miliónov.
Jaroslav Svěchota schválil použitie viac ako 600-tisíc korún z týchto príjmov.
Lexov obhajca Ľubomír Hlbočan považuje návrhy na podanie obžaloby za paranormálne javy v Trestnom práve a dôkaz jeho zneužívania na politickú šikanáciu. Podľa Hlbočana aj dnes si členovia poslaneckých výborov pozývajú štátnych predstaviteľov vrátane šéfa tajnej služby Ladislava Pittnera a žiadajú od nich stanoviská. (sita, tasr)