Europoslankyňa Edit Bauer bude v europarlamente pracovať vo výbore pre menšiny a včera na spoločnej tlačovej konferencii s poslancami maďarského Fideszu povedala, že na Slovensku nie sú dostupné všetky ústavné práva.
FOTO - ARCHÍV SME
BRATISLAVA - Koaličné i opozičné strany odmietajú návrh SMK podporiť. Keď sme však oslovili niektorých poslancov parlamentu s právnickým vzdelaním, nechceli sa vyjadriť, pretože by ich právny názor nemusel byť zhodný s politickým stanoviskom strany.
Spravodajcom k zákonu o rokovacom poriadku je poslanec SDKÚ Peter Miššík. Prekvapilo ho, že SMK prichádza so svojím návrhom až teraz. "Prečo s tým Edit Bauer nevystúpila dávno v slovenskom parlamente a vystúpi s tým až v Európskom parlamente?"
Miššík povedal, že nemá "fóbiu" z Maďarov, ale každý maďarský poslanec perfektne ovláda slovenčinu a keby mali hovoriť po maďarsky, tlmočenie by predlžovalo rokovania Národnej rady. Myslí si preto, že "sa plače na cudzom hrobe".
Poslanec KDH Pavol Abrhan povedal, že v klube sa zatiaľ o tejto téme nerozprávali. Chápe SMK, že chcú mať niečo také, "ale nepredpokladám, že by som to podporil".
Šéf opozičného Smeru Robert Fico hovorí, že ešte neuplynulo ani 24 hodín, čo noví europoslanci zložili sľub, a už je zrejmé, "za koho budú kopať" poslanci za SMK. Podľa neho na Slovensku je iba jeden štátny jazyk a ten platí aj pre Národnú radu. "Slovenská republika nevznikla preto, aby sa v Národnej rade rokovalo po maďarsky. Obávame sa, že tieto provokácie budú z SMK prichádzať a budú na to využívať poslancov v Európskom parlamente," dodal Fico.
(sp)