"Keby sa to prijalo, to by ešte neznamenako, že poslanci maďarskej národnosti by hovorili po maďarsky, ale taká možnosť by tam mala byť," zdôraznil Bárdos.
Parlamentné strany sa k tejto iniciatíve stavajú odmietavo, a preto je takmer isté, že návrh SMK neprejde.
Na problém upozornila včera v Štrasburgu na spoločnej tlačovej konferencii s poslancami maďarského Fideszu europoslankyňa SMK Edit Bauer. Podľa nej v Národnej rade nemajú poslanci SMK právo vystupovať v rodnej reči. "Na Slovensku napríklad niektoré ústavné práva stále nie sú dostupné, pretože neexistujú zákony, ktoré by upravovali podrobnosti," povedala.
Bauer sa odvolala na prax v Európskom parlamente, kde každý poslanec vystupuje v rodnej reči. Europoslankyňa verí, že problém vyrieši zmena rokovacieho poriadku. Ten už raz v minulosti používanie maďarského jazyka umožňoval.
Ústavný právnik Ladislav Orosz však hovorí, že poslanec SMK môže v parlamente hovoriť po maďarsky aj dnes "bez ohľadu na to, či je to výslovne upravené v zákone o rokovacom poriadku parlamentu".
V parlamente poslanci SMK využili materinský jazyk len veľmi zriedka, zvyčajne pred rôznymi sviatkami niekto z nich predniesol vinš aj v maďarčine. "Každý to bral normálne," poznamenal Bárdos. Odmietol úvahu, že SMK sa usiluje v polovici volebného obdobia mobilizovať svojich voličov. "Nie je to tak. My sme túto tému vždy mali," povedal. (sp, tasr)