RAMALLÁH - Palestínsky premiér Ahmed Kurája zatiaľ neodstúpi z funkcie. Rezignáciu však formálne nestiahol a po schôdzke s palestínskym predákom Jásirom Arafatom ministrom povedal, že bude len "dočasným" premiérom. Dôvody, pre ktoré sa rozhodol v sobotu podať demisiu, pretrvávajú.
Ani po stretnutí s Arafatom sa nevyjasnili právomoci bezpečnostných síl, čo je základný predpoklad na upokojenie situácie v Gaze. Podľa reportérov denníka Haarec bola debata medzi Arafatom a Kurájom dramatická: Kurája po nej odchádzal zadným vchodom. Bol veľmi nahnevaný a odmietol sa rozprávať s novinármi. Podľa pozorovateľov sa kríza v palestínskom tábore len prehlbuje a momentálne upokojenie situácie je len zdanlivé.
Hoci Arafat po nepokojnom víkende v bezpečnostných zložkách urobil niektoré zmeny, prakticky sa takmer nič nezmenilo. Svojich ľudí nahradil novými osobami zo svojho okruhu a nevzdal sa priameho vplyvu na bezpečnosť. V nižšej funkcii ponechal aj svojho synovca Músu Arafata, pre ktorého sa spory v Gaze začali.
Kuráju v konflikte s Arafatom podporujú predstavitelia OSN aj Európskej únie. Generálny tajomník OSN Kofi Annan vyzval palestínskeho predáka, aby počúval svojho premiéra a pristúpil k skutočnej bezpečnostnej reforme. Annan tak podporil stanovisko svojho osobitného vyslanca v regióne Terje Roed-Larsena. Ten už minulý týždeň v Bezpečnostnej rade OSN hovoril o neochote Arafata reformovať bezpečnostné sily. Larsenovi po tomto výstupe Arafat zakázal vstup na palestínske územia.
Posun nastal aj v pozíciách Európskej únie: vysoký predstaviteľ únie pre zahraničnú politiku Javier Solana počas návštevy Blízkeho východu vynechá Ramalláh - sídlo Jásira Arafata. Únia včera informovala, že podporuje palestínskeho premiéra.
(mik)
Na izraelsko-libanonskej hranici sa strieľalo
BEJRÚT, JERUZALEM - Dvaja izraelskí vojaci a jeden člen šíitskeho hnutia Hizballáh včera prišli o život pri prestrelke na hranici Izraela s Libanonom. V oblasti je od pondelka napätá atmosféra, pretože hnutie obvinilo z atentátu na svojho vodcu Ghaliba Avalího židovský štát. K atentátu, ktorý sa stal v Bejrúte, sa však prihlásila neznáma sunnitská skupina vojakov z Damašku. Podľa izraelských zdrojov paľbu začali militanti z Hizballáhu, ktorí začali ostreľovať izraelskú vojenskú hliadku. Libanonská strana tvrdí opak: vraj sa len bránila izraelskému útoku. (mik, reuters)