Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity totiž včera spätne zrušila jediný obchod, ktorý bol súčasťou pondelkovej aukcie štátnych dlhopisov. Ministerstvo financií si predajom dlhopisov chcelo požičať 10 miliárd do januára 2009.
Agentúra aj ministerstvo financií informáciu o anulovaní obchodu z aukcie štátnych dlhopisov potvrdili. "Kontaktoval nás investor, ktorý v pondelok nakúpil dlhopisy, aby sme obchod spätne zrušili. Po dohode s ministerstvom financií sme mu vyhoveli," hovorí Tomáš Kapusta z Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity.
Ministerstvo financií ponúklo na medzibankovom peňažnom trhu svoje dlhopisy v objeme 10 miliárd korún v pondelok. V aukcii bol úspešný len jeden peňažný dom a kúpil dlhopisy za 4 miliardy. "Ministerstvo akceptovalo len najagresívnejšiu ponuku. Investor si asi až potom uvedomil, čo spravil," myslí si díler Slovenskej sporiteľne Ján Bomba. Obchod, ktorý bol výsledkom aukcie, Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity zrušila až o deň neskôr.
Obchodníci na medzibankovom trhu sú rozčarovaní. "To nejde! Ponuky sú záväzné. V minulosti sa niečo také nestalo. Nepočul som ani o tom, že by sa niečo podobné stalo niekedy v zahraničí," tvrdí Bomba, ktorý obchoduje s dlhopismi deväť rokov. "Teoreticky by teraz mohol každý investor požiadať o zrušenie nejakého obchodu spred mesiaca, keď sa mu dnes nejaví až taký výhodný," dodal.
Rezort financií tvrdí, že išlo o džentlmenské gesto, ktorým len napravil chybu účastníka na trhu. "Ministerstvo chce týmto činom potvrdiť, že je serióznym partnerom pre všetkých investorov, nezneužíva chyby spôsobené ľudským faktorom a ctí si trhové pravidlá a etické princípy," vyhlásil po zrušení obchodu hovorca rezortu Peter Papanek.
Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity aj ministerstvo financií odmietli prezradiť, ktorý peňažný dom urobil chybu a požiadal o anulovanie obchodu. Podľa dôveryhodného zdroja blízkeho finančnému sektoru to bola ČSOB. Tá je jednou z najväčších bánk na Slovensku a disponuje teda dostatočným množstvom kapitálu potrebným na taký veľký obchod. Ak by Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity obchod nezrušila, banka by na obchode s dlhopismi stratila okolo 80 miliónov korún. ČSOB sa k zrušeniu obchodu s dlhopismi včera do uzávierky nevyjadrila.
Hoci si štát nedokázal na finančnom trhu požičať tento týždeň ani korunu z desaťmiliardovej emisie dlhopisov, ministerstvo financií upokojuje, že žiadne problémy nehrozia. "Vzhľadom na mimoriadne pozitívny vývoj verejných financií a doterajšiu úspešnosť štátu pri emitovaní štátnych dlhopisov zrušenie predmetného obchodu negatívne neovplyvní krytie štátneho dlhu v roku 2004," uisťuje hovorca rezortu Peter Papanek. Ministerstvo financií podľa neho nebude pripravovať náhradnú aukciu dlhopisov.
Vydávanie štátnych dlhopisov
Pôžičky štátu od komerčných bánk nie sú nič neobvyklé. Vydávanie štátnych dlhopisov je v tomto ohľade na ministerstve financií najobľúbenejšie. Len tento rok má Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity na pláne 27 aukcií korunových štátnych dlhopisov so splatnosťou od troch do pätnástich rokov. Do portfólia dlhov štátu pribudne päť nových emisií dlhopisov v celkovej hodnote 200 miliárd korún. V pondelkovej aukcii, ktorej jedinou súčasťou bol zrušený obchod, si chcel štát požičať 10 miliárd korún. S väčšinou bánk sa nedohodol na úrokoch, výnimkou bola len ČSOB. Aj tá však obchod prehodnotila a požiadala o jeho spätné zrušenie. (tv)