Na oceňovanie bolo vraj vyškolených 25 ľudí a každá zo strán - teda investor, mesto Žilina a starostovia obcí si vybrali po jednom. Na pôdu ľudí z Tepličky nad Váhom existujú teda tri znalecké posudky.
Šéf petičného výboru Tepličanov, dôchodca Dušan Mikulík, nezávislosť znalcov spochybňuje. Posudky sa totiž líšia len v jednotlivých koeficientoch, ktoré znalci - Ľubomír Bobuľa, Peter Novák a Ján Svrček - dosadili k šírke pozemku.
Tieto odchýlky rozhodli o tom, prečo sa cena jednotlivých pozemkov pohybuje od 120 po 140 korún za štvorcový meter.
Inak sú to však celkom rovnaké dokumenty. "Ak pán Vinc hovorí o troch posudkoch, treba povedať, že tieto posudky sú totožné - majú rovnaké vecné, ale aj pravopisné chyby. Tvrdím, že tie posudky vypracovala jedna a tá istá osoba. Títo znalci to akurát podpísali a pozmenili jednotlivé koeficienty," hovorí Mikulík a ukazuje na konkrétne miesta v posudkoch.
Najzávažnejšie sú totožné chyby pri parcele 1532/19. Namiesto východiskovej hodnoty pozemkov 280 korún za štvorcový meter, ktorá platí pre všetky oceňované pozemky, je tam uvedených len 100 korún. Vinou tohto omylu by podľa Mikulíka vlastník parcely prišiel o zhruba 400-tisíc korún.
Východiskovú hodnotu pozemkov - 280 korún - stanovil Ústav súdneho inžinierstva v Žiline ako 35 percent z východiskovej hodnoty pozemkov v meste Žilina. Tá je stanovená vyhláškou o všeobecnej hodnote majetku na 800 korún.
K 280 korunám prišiel ústav na základe "znalosti trhu s nehnuteľnosťami, ako aj vykonaného štatistického prieskumu".
Východiskovú hodnotu potom znalci vynásobili jednotlivými koeficientami. Keďže ich súčin bol nižší ako nula, konečná cena je nižšia oproti východiskovej hodnote.
Podľa slov riaditeľa Ústavu súdneho inžinierstva Gustáva Kasanického sa znalci nemohli k cene pozemkov dopracovať cez porovnávanie predajov podobných pozemkov v tej oblasti. "Ako to už na Slovensku býva, v zmluvách sú uvedené zdeformované ceny," povedal.
Jediné skutočné porovnanie je podľa neho možné iba s PSA v Trnave: "Ak by sa skutočne malo prihliadať na všetky faktory, tak musí byť aj laikovi zrejmé, že ak sa skoro najlepšia pôda na Slovensku predala v Trnave za zhruba 130 korún, tak kamenistá pôda bez výnosov v Tepličke nemôže mať hodnotu vyššiu."
Kasanický však dodal, že odborné vyjadrenie ústavu "nemá žiadnu záväznosť pre znalcov a každý si je zodpovedný za svoj posudok sám".
Napriek tomu generálny manažér Vinc v rozhovore pre SME vyhlásil, že "ústav pripravil metodiku oceňovania a tá je pre znalcov záväzná."