Náčelníčka banskobystrického strediska Lenka Opluštilová potvrdzuje, že "máme zhruba 1300 záujemcov". Veľký záujem je aj medzi ženami, ale tie majú často skreslené predstavy. V novej armáde podľa Opluštilovej "už nebude plno ľudí sedieť v kanceláriách".
Napriek tomu sa nájdu ženy, ktorým je úplne jedno, čo budú robiť, len aby to bolo blízko ich bydliska. "Teraz napríklad ak chce ísť žena do útvaru vo Zvolene, môže ísť za strelca," hovorí Opluštilová.
Otázky záujemcov sa týkajú najmä platu. Dostali by najmenej 10-tisíc hrubého, ale to závisí od hodnosti, zaradenia, školy, ďalšieho dovzdelávania, zahraničných misií a podobne.
Sedláková dodáva, že okrem toho "sú tu sociálne istoty, rehabilitácie, zahraničné dovolenky, na ktoré armáda prispieva". Armáda ponúka kontrakt najmenej na tri roky.
Ak mladý muž alebo žena naozaj prejaví záujem a splní podmienky, o dva mesiace môže byť profesionálnym vojakom. "Keď sa pre neho nenájde vhodná funkcia, potom sa to naťahuje. U každého je to individuálne," hovorí Sedláková.
V databáze regrutačných stredísk sú ľudia, ktorí prišli z ulice a zaujímali sa o miesto v armáde, ale aj vojaci, ktorým sa páčilo na základnej vojenskej službe a chcú ako profesionáli ostať v útvare, kde odslúžili vojenčinu.
(rf)
Prečo armáda regrutuje
Do roku 2006 by mala byť armáda sprofesionalizovaná. Malo by byť menej vojakov v kanceláriách s vysokými hodnosťami, pribudnúť by mali vojaci s nižšími hodnosťami, vycvičení do terénu.
Záujemcov, ktorí sa dali zregrutovať, najskôr preveria päťhodinovým psychologickým testom, neskôr fyzickými testami.
Uchádzač o miesto v armáde nesmie byť člen politickej strany, nesmie byť trestaný, nesmie byť proti nemu vedená exekúcia, musí byť zdravý.
Od 1. októbra vzniká základná výcviková škola v Martine, kde bude výcvik žien a mužov, ktorí neboli na základnej vojenskej službe.
(rf)