- pichliače treba opatrne odstrániť, nie však nasilu,
- ak sú tŕne príliš hlboko, treba ranu vypláchnuť antiseptickým roztokom alebo aspoň morskou vodou a zákrok odložiť,
- pri kúpaní treba nosiť šľapky,
Popŕhlila vás medúza?
- v európskych moriach či vodách Atlantického oceánu sa môžete stretnúť s medúzami, najčastejšie ide o belavé medúzy veľkosti taniera, tzv. tanierovky. Ak sa o vás obtrie, koža ostáva vo väčšine prípadov bez reakcie, horšie je, ak sa dostane do kontaktu s očnou sliznicou. Zhorší sa videnie, na čas dokonca môžete prestať vidieť úplne. Po podaní očných kvapiek sa zrak upraví,
- niektoré druhy môžu spôsobiť popŕhlenie, postihnuté miesto potierajte chladivým gélom najlepšie s antihistamínovým účinkom (Fenistil). Alergici by mali užiť antialergiká.
Uštipol vás jedovatý pavúk či škorpión?
- Ak vás bodnú, ranu umyte mydlovou vodou, priložte studený obklad, zdvihnite končatinu do úrovne srdca, tlmte bolesť analgetikami a vyhľadajte lekára.
- Prevažná väčšina bodnutí škorpiónom však končí samovoľne - kožné začervenanie zvyčajne zmizne samo v priebehu 12 - 36 hodín. Zvláštnu pozornosť treba venovať deťom, alergikom a ľuďom, ktorí sú bodnutí do silno prekrvenej časti tela (končeky prstov, hlava, šija).
- Dôležité je postihnutého upokojovať.
- Stretnutie so škorpiónom často vyvolá ťažký psychický šok. Stretnúť sa s nimi môžete napríklad v južnom Španielsku, na juhu Francúzska, v Taliansku, Chorvátsku, Macedónsku, Albánsku, Grécku, Bulharsku a Turecku. Škorpióny žijú pod kameňmi, pod kôrou paliem a na tmavých miestach, priamemu slnečnému svetlu sa vyhýbajú.
Uštipol vás had?
- Poraneného treba upokojiť, končatinu čo najskôr stiahnuť elastickým obväzom nad aj pod poranením a dopraviť ho v ľahu alebo v sede do nemocnice.
- Zásadne nerežte ani nevypaľujte miesto uštipnutia, nevysávajte ranu ústami, nemasírujte ju ani neprikladajte ľadové obklady.