Je to ako na potvoru. Celý rok sa človek vzorne stará o svoj chrup, a práve na dovolenke sa mu začne prerezávať zub múdrosti. Šetrí si, teší sa, ako bude fajn, ale zákon schválnosti chce, aby nás práve na dovolenke rozbolel zub, seklo nás v krížoch, chytil zápal slepého čreva.
Mnoho ľudí začína či končí dovolenku s akútnymi problémami krčnej chrbtice alebo bolesťami v krížoch. Stačí nepatrný impulz, napríklad odnesenie kufrov, spotenie, ofúknutie prievanom, a už sú tu bolesti v krížoch.
Poradíme vám, ako si pomôcť aj bez lekára.
Americkí kardiológovia prišli na to, že k zlyhaniu srdca najčastejšie prichádza v čase dovoleniek a oddychu.
Každá cesta do zahraničia autom, autobusom alebo lietadlom je stresovou záležitosťou - aj pre skúsených cestovateľov. "Adrenalín zvyšuje krvný tlak, srdcovú frekvenciu. Ak cestujete k moru 36 hodín autobusom, ktorý nie je klimatizovaný a v obave o svoj mechúr pijete čo najmenej, ľahko dôjde k dehydratácii. Pri nej veľmi rýchlo skolabuje aj zdravý mladý organizmus. U staršieho človeka s artériosklerózou hrozí nielen skolabovanie, ale aj mozgová príhoda či srdcový infarkt," varuje internista MUDr. Peter Krivoš a radí, ako spoznať, že nás ohrozuje infarkt.
Po dlhej ceste v lietadle hrozí riziko syndrómu turistickej triedy alebo obyčajná spánková obrna. Viete, ako sa brániť?
Turisti sa síce najväčšmi obávajú malárie, moru či cholery, v skutočnosti im najčastejšie hrozia cestovateľské hnačky a rôzne infekcie z vody, neumytého ovocia. Životu nebezpečná však môže byť najmä pre alergikov konzumácia rýb a morských príšerok. Ako postupovať?
V prílohe nájdete rady, ako si rozhýbať po dlhej ceste krčnú chrbticu, čo by mala obsahovať cestovateľská lekárnička, ako si poradiť, keď vás trápi hnačka, čo robiť pri uštipnutí hadom, škorpiónom či poranení morským ježkom alebo medúzou.
Z čoho majú turisti strach?
- z cholery, moru
- lepry, spavej choroby
- nákazy od rôznych červov
Čo najviac hrozí na dovolenke?
- prehriatie, úpal
- úrazy, náhle komplikácie,
- zhoršenie chronického ochorenia
Aké sú naozaj najčastejšie ochorenia cestovateľov?
- hnačkové ochorenia
- zápaly dýchacích ciest
- zápal pečene
- sexuálne prenášané ochorenia
Kde hľadať informácie pred cestou na dovolenku?
- u svojho lekára,
- vo svojej zdravotnej poisťovni,
- na internete,
- praktické rady o očkovaní pre cestovateľov a aktuálne informácie o infekciách, črevných ochoreniach a iných rizikách v rôznych krajinách nájdete na www.medicus.sk , www.ockovanie.sk , www.who.int www.szusr.sk
Vybrali ste sa na malý idylický ostrov?
Už pri kúpe zájazdu sa zaujímajte, či je na mieste lekár, ako ďaleko je najbližšia nemocnica, či je možné sa tam dopraviť autom alebo len letecky. Predstavte si totiž, že by ste si na takomto malom ostrovčeku zlomili nohu, alebo dostali zápal slepého čreva. Celkom banálne ochorenia sa ďaleko od civilizácie menia na horor.
Vybrali ste si exotickú krajinu tretieho sveta?
V krajinách tretieho sveta je lepšie vyhnúť sa zákrokom, ako sú injekcie, zubné ošetrenie či chirurgické výkony. Lekárske pomôcky nemusia byť sterilné. Hrozí riziko prenosu vírusov HIV a hepatitídy B. Ak by vám hrozila transfúzia krvi, treba si overiť, či je testovaná na infekciu HIV, vírusovej hepatitídy typu B a syfilisu.
Syndróm turistickej triedy
Rozhodli ste sa pre cestu lietadlom? Potom vám hrozí syndróm turistickej triedy - Economy Class Syndrome (ESC). Počet obetí ECS je podľa štatistických údajov niekoľkostonásobne väčší ako počet iných úmrtí súvisiacich s lietaním a letectvom v celej histórii.
Niekoľkohodinový let spôsobuje podľa lekárov riziko vzniku hlbokej venóznej trombózy - zrazeniny krvi v hlbokom žilovom systéme dolných končatín. Toto riziko je aj pri dlhšie trvajúcej nepohyblivosti počas cesty autom, autobusom či pri sedavej práci. Krvná zrazenina (trombus) sa môže uvoľniť a spôsobiť embóliu do pľúc často so smrteľným koncom.
Riziká
- cesta dlhšia ako 6, ale najmä 12 hodín,
- dehydratácia (nedostatok tekutín pred letom a počas letu),
- ťažko stráviteľné jedlo pred cestou,
- stres, nedostatok spánku pred letom,
- atmosferické vplyvy (zníženie tlaku pred búrkou u meteosenzitívnych ľudí),
- vek nad 60 rokov, chronické ochorenia, operácie alebo úrazy pred cestou,
- hormonálna antikoncepcia a iné lieky zvyšujúce krvnú zrážanlivosť,
- obezita, kŕčové žily, porucha zrážanlivosti krvi a anamnéza cievnych ochorení v rodine.
Príznaky
- pocity tŕpnutia a sčervenania v nohách,
- bolesť, opuchy, kŕče, zvýšená teplota,
- zrýchlenie činnosti srdca,
- bolesti kĺbov a hrdla, kašeľ.
Ako sa brániť
- správny pitný režim pred letom,
- počas letu nepiť kávu, čaj a alkohol, lebo dehydratujú organizmus,
- obliecť si voľný vzdušný odev,
- zhlboka dýchať,
- čo najmenej spať počas cesty,
- často sa pohybovať (vstať aspoň 1 až 2x za hodinu),
- cvičiť prstami na nohách, krúžiť nohami, kolenami.