Most v Mostare je pripravený na piatkové otvorenie. FOTO - REUTERS
bosniansky moslim. "Bol som tu, keď ho zničili. Zničilo to aj mňa."
Teraz má znovu nádej. Na mieste známeho Starého mostu zo 16. storočia, ktorý pred 11 rokmi rozstrieľali delá tankov bosnianskych Chorvátov, vyrástol nový 29-metrový oblúk z bieleho mramoru. Nový most s dvoma zrekonštruovanými vežami slávnostne otvoria v piatok.
Most nad riekou Neretva je symbolom stotisícového Mostaru na juhu Bosny a Hercegoviny. Mnohí dúfajú, že most je aj začiatkom obnovenia kontaktov medzi mostarskými komunitami bosnianskych moslimov a Chorvátov, ktorí sú katolíci. V Mostare si to však stále veľa ľudí nemyslí. Dúfajú, že most aspoň pritiahne turistov.
Podľa legendy trvalo tureckému architektovi Mimarovi Hajrudinovi deväť rokov, než Starý most v roku 1566 dokončil. V strachu pred sultánom Süleymanom II., ktorý stavbu nariadil, architekt utiekol ešte pred rozobratím lešenia. Sultán sa mu totiž vyhrážal, že ak sa most zrúti, zabije ho.
Starý most zostal stáť a prežil stáročia vojen a invázií. Stal sa symbolom etnickej a kultúrnej rozmanitosti Mostaru. Preslávili ho tiež odvážlivci skáčuci z 20-metrovej výšky do vody.
Zničili ho až tankové strely bosnianskych Chorvátov. Starý most 9. januára 1993 padol. Už o štyri roky neskôr sa začalo s jeho obnovou. Tureckí inžinieri s pomocou odborníkov z mnohých ďalších krajín vytvorili kombináciou starých techník a moderných technológií repliku z mramoru z pôvodného blízkeho kameňolomu.
Podľa skúseného pozorovateľa na Balkáne Marcusa Tannera však most zostane len krásnou kópiou. "Nikto by sa nemal ľahkomyseľne klamať, že je možné obnoviť zničenú pospolitosť na základe architektonického prejavu. Nech žije staronový most. Starý Mostar však späť nevrátia," napísal v apríli v londýnskom denníku Independent.
Chorváti dnes majú v Mostare miernu väčšinu a dominujú západnej časti mesta. Moslimovia žijú vo východnej časti. Srbi majú len nepatrnú menšinu. Bosnianski moslimovia a Chorváti stále sledujú rozdielne televízne stanice, ich deti chodia do oddelených škôl, fandia rôznym futbalovým klubom.
(reuters, čtk)