Ukrajinskí baníci oddychujú pri pátraní po svojich nezvestných druhoch po výbuchu v bani Krasnolimanskaja. FOTO - REUTERS
Najmenej 31 baníkov zahynulo v pondelok pri výbuchu v šachte Krasnolimanskaja v ukrajinskom meste Rodinskoje neďaleko Donecka. Nezvestných zostávalo 5 osôb. Za posledných 12 rokov v ukrajinských baniach prišlo k 20 veľkým haváriám, pri ktorých zomrelo 600 ľudí.
Metán, ktorý spôsobil požiar a závaly, vybuchol v štátnej bani už v pondelok večer. Do včerajšieho večera sa nepodarilo nájsť všetky obete. Z tiel vytiahnutých na povrch dokázali príbuzní identifikovať len dvadsať. V momente explózie sa v blízkosti epicentra nachádzalo 48 baníkov. Dvanástim z nich sa podarilo dostať na povrch včas. Ostatní s najväčšou pravdepodobnosťou zahynuli. Odborníci už včera upozornili, že päť nezvestných požiar prežiť nemohlo. Preto sa rozhodli šachtu zatopiť i s telami. Záchranné práce totiž komplikovalo obrovské množstvo dymu a únik metánu. Vysoká teplota už pri vchode do ventilačnej šachty dosahovala 50 stupňov. "V epicentre to bude ozajstná Hirošima," tvrdili záchranári. Špecialisti sa sťažovali, že nedokážu pracovať ani pri teplote 50 stupňov, pretože nemajú špeciálne ochranné prostriedky.
Ukrajinský prezident Leonid Kučma zrušil stretnutie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a sľúbil pozostalým, že "ani jedna rodina nezostane bez podpory štátu". Ukrajinský premiér Viktor Janukovič odišiel na miesto nešťastia a zúčastní sa dnes aj na pohreboch. Vláda určila na pomoc postihnutým rodinám 470-tisíc dolárov.
Šachtu Krasnolimanskaja otvorili v roku 1958 a malo sa v nej ťažiť okolo 1,2 milióna ton uhlia ročne. Dlho ju považovali za jednu z najnebezpečnejších na Ukrajine a svoju povesť potvrdila už v roku 2001, keď tu pri podobnom výbuchu zahynulo 9 baníkov. Ak niekto porušil pri poslednom výbuchu bezpečnostné pravidlá, hrozí mu až osemročné väzenie. V Doneckej oblasti vyhlásili trojdňový smútok.
Na Ukrajine je v súčasnosti otvorených 180 baní. Väčšina z nich patrí do kategórie najnebezpečnejších z hľadiska výbuchov metánu. Od začiatku tohto roku sa v ukrajinských šachtách smrteľne zranilo 100 baníkov. Najväčšia havária od vyhlásenia nezávislosti Ukrajiny sa stala v roku 2000 v Luganskej oblasti. Vtedy v dôsledku výbuchu uhoľného prachu zahynulo 80 baníkov.
Podľa odborníkov sa situácia na ukrajinských šachtách bude zhoršovať. Väčšina z nich nebola modernizovaná viac než 25 rokov. Ťaží sa aj v niekoľkých baniach, ktoré otvorili pred 50 rokmi.
PRE SME - PETRA PROCHÁZKOVÁ, agentúra Epicentrum