Zástupcovia troch strán rokujúcich o novej vláde: sprava Zdeněk Škromach z ČSSD, Jan Kasal z KDU-ČSL a Karel Kühnl z US-DEU. FOTO - ČTK
Tri strany pravdepodobnej budúcej českej vládnej koalície ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU včera začali konkrétne rokovania o personálnom zložení a programe novej vlády. Strany informovali o svojich požiadavkách na rozdelenie jednotlivých rezortov a padali aj konkrétne mená, kto by mohol, ktoré ministerstvo viesť.
Sociálni demokrati požadujú v novej vláde minimálne 11 ministerských postov a trvajú na tom, že budú mať kľúčové rezorty financií, vnútra, priemyslu či práce a sociálnych vecí. Ľudovci si chcú ponechať to, čo mali v predchádzajúcej vláde Vladimíra Špidlu: zahraničie, dopravu a životné prostredie. Oslabená Únia slobody sa zmierila so stratou jedného ministerstva, trvá však na ministerstve pre miestny rozvoj, ktoré mala v predchádzajúcej vláde a ako druhé by chcela tiež životné prostredie alebo zdravotníctvo.
Grossovi zatiaľ nevychádza snaha prehovoriť na vstup do vlády predsedu ľudovcov Miroslava Kalouska. Gross dúfa, že bude jeho vláda pevnejšia, ak by Kalousek, ktorý má v rámci koalície najbližšie k opozičnej ODS, osobnou účasťou na vláde jednoznačne prijal zodpovednosť za jej politiku. Líder ČSSD dokonca podľa informácií českých Hospodářských novín Kalouskovi ponúkol post ministra financií. Financie pritom boli rezortom, ktorého šéf sa zdal byť od počiatku istý. Aj v novej vláde ním mal byť doterajší minister Bohuslav Sobotka, ktorého činnosť väčšina odborníkov posudzuje pozitívne.
Kalousek včera na jednej strane poprel, že by podobnú ponuku dostal, zároveň však nevylúčil, že by o ňu mohol mať záujem.
Čo sa týka programu, ľudovci a unionisti požadujú, aby koaličná zmluva jasne deklarovala ciele, ktoré musia vládne strany spoločne presadzovať. Zmluva by mala zároveň obsahovať body, ktoré by ktorákoľvek zo strán nemala presadiť proti vôli svojich koaličných partnerov s pomocou opozičných strán. Podľa ľudovcov by sa záväzky mali týkať rozpočtu, daňových zmien, reformy verejnej správy a financií či deregulácie nájomného. Požiadavka je jednoznačne namierená proti možnosti spolupráce ČSSD s komunistami.
ČSSD zatiaľ podobné obmedzovanie jej manévrovacieho priestoru odmieta. "V žiadnom prípade nepristúpime na nejaké protikomunistické poistky," vyhlásil podpredseda ČSSD Zdeněk Škromach.
(pm, čtk)