Chlapec si zakrýva oči počas tropickej búrky v Hongkongu. Milióny ľudí včera nešli do práce a deti nešli do škôl, aby sa vyhli vetru, ktorý dosahoval rýchlosť až 75 kilometrov za hodinu. Búrka smerovala ďalej k južnému pobrežiu Číny.
Z amerického jadrového výskumného centra v Los Alamos minulý týždeň zmizli disky s prísne tajnými informáciami. Vo štvrtok to vedenie centra priznalo a oznámilo, že v laboratóriách prerušili výskum.
Aký typ informácií sa stratil, neoznámili. Americké médiá sú však presvedčené, že je to veľmi vážne. Už dlho sa nestalo, aby z obáv o únik informácií v Los Alamos zastavili výskum.
Toto stredisko je jedným z najprísnejšie strážených miest v Amerike. Práve tu vznikla prvá atómová bomba, tu prebieha výskum jadrovej energie na vojenské účely.
Disky vraj Los Alamos neopustili. Možnosť, že sa tak stalo, však Ameriku vydesila hneď dvakrát.
Areál s rozlohou takmer sto štvorcových kilometrov je považovaný za jeden z možných cieľov pre prípadný útok teroristov. Ak nie je bezpečnosť schopná zaistiť zlodeja, ktorý kradne prísne tajné dáta, bude schopná zabrániť útoku?
S teroristami súvisí aj druhá obava. Všetci sa desia, že ukradnuté disky sa im dostanú do rúk. Bezpečnostní experti dlhodobo upozorňujú, že teroristi sa pokúšajú vyrobiť alebo získať atómovú bombu. Informácie z Los Alamos by im mohli pomôcť.
Výskum v Los Alamos naposledy zastavili pred štyrmi rokmi. Vtedy však nešlo o únik informácií či špionáž. Vedci museli opustiť laboratóriá pre požiar, ktorý sa dostal až k ich múrom. Podozrenia z krádeží citlivých dát a prieniku špiónov do laboratórií sa však v Los Alamos objavujú pravidelne. Minulý rok musel dokonca odstúpiť šéf centra John Browne. Nevedel vyvrátiť obvinenia, že z laboratórií zmizli počítače a iná technika. Tento prípad prinútil Washington, aby výrazne sprísnil bezpečnostné opatrenia. O to väčším škandálom je posledný únik dát.
Šéf laboratórií Gerald Nanos denníku Los Angeles Times priznal, že tento prípad je veľmi znepokojivý. Na rozdiel od posledných zmiznutí podľa neho ide o nedôslednosť zamestnancov. V Los Alamos robí približne 12-tisíc ľudí, veľká väčšina z nich musela prejsť bezpečnostnou previerkou. Podľa Nanosa sa však ukázalo, že niektorí z nich nepovažovali sprísnené bezpečnostné opatrenia za dôležité a nerešpektovali ich. "Je to problém kultúry. Musíme odstaviť kovbojov v laboratóriách," povedal Nanos.
Škandál má ešte jednu rovinu. Ide o dôveryhodnosť Kalifornskej univerzity, ktorá laboratóriá riadi od vzniku počas druhej svetovej vojny. Už po predošlých zlyhaniach sa hovorilo, že by také dôležité stredisko mal kontrolovať niekto iný. Teraz sa kritika univerzity objavila znovu.
Posledné incidenty v tajných laboratóriách
1999 - amerického vedca taiwanského pôvodu Wen Ho Leea obvinili zo špionáže pre Čínu. Obvinenia, že Pekingu odovzdal tajné dokumenty, sa však nepotvrdili
2003 - stratili sa elektronické kľúče od laboratórií
2003 - z prísne stráženej zóny niekto ukradol mikrobus a opustil areál. Súčasne zmizol jeden počítač (r)