"Chceme zistiť štruktúru tohto diela, ktoré patrí medzi najvýznamnejšie technické stavby v histórii baníctva na Slovensku. Rovnako tak i nájsť drevené a kovové pozostatky potrubia a zistiť spôsob jeho spájania a ďalšie detaily. Prvú etapu prieskumu sme začali na Polianke, najmladšej z osád tvoriacich Donovaly, ktorá tam vyrástla až po vybudovaní vodovodu," povedal Václav Hanuliak.
Prieskum vodovodu iniciovali banskobystrické občianske združenie Nový Kumšt a obec Donovaly. Chcú totiž toto unikátne dielo vrátiť do krajiny a dostať ho znovu do povedomia ľudí. Štvrť milióna korún na prvú etapu získali Donovaly od ministerstva financií.
Druhú etapu chcú na budúci rok realizovať priamo v Španej Doline, kde vodovod končil. (tasr)
Špaňodolinský vodovod
Bol povrchový vodný náhon, ktorý v drevených žľaboch a v zemných jarkoch privádzal vodu na pohon ťažných strojov a iných zariadení v baniach na meď a striebro v Španej Doline a jej okolí. Vznikal po etapách a bol funkčný približne 400 rokov, od začiatku 16. až do začiatku 20. storočia. Zachytával vodu z prameňov pri Donovaloch, neskôr až pod Prašivou v Nízkych Tatrách. Hlavný prívod vodovodu mal dĺžku 27 kilometrov a celý vodovodný systém meral až 42 kilometrov.