"Vývoj našich sadzieb závisí od situácie na trhu," tvrdí Eva Güttlerová, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne. Úrokové sadzby na medzibankovom peňažnom trhu klesli za uplynulý rok v priemere o dva percentuálne body, teda zo 6,50 na 4,50 percenta. Tempo poklesu úrokov z hypoték je však oveľa pomalšie, a za posledný rok neprekročilo percento.
Znižovanie úrokov sa netýka len nových klientov, ale klesli úroky aj z niektorých pôžičiek, ktoré už klienti čerpajú. "Pohyblivá sadzba je závislá od vývoja na trhu. To znamená, že môže byť bankou kedykoľvek v priebehu trvania úverového vzťahu upravená smerom nadol alebo nahor. Odkedy sme na trh uviedli variabilnú úrokovú sadzbu, jej výška len klesala," vysvetľuje Silvia Nosálová z VÚB banky, ktorá dnes za úvery s pohyblivým úrokom pýta od klientov 7,3 percenta a viac.
V porovnaní s vývojom sadzieb na peňažnom trhu klesá úročenie hypoúverov s pohyblivou sadzbou oveľa pomalšie. Napríklad Slovenská sporiteľňa znižovala úroky za posledný rok tri razy, najnižšia možná sadzba klesla zo 7,50 na 6,50 percenta. Máloktorý klient však spĺňa podmienky pre najnižší možný úrok, priemerné pohyblivé úroky z poskytnutých úverov sú preto vyššie. HVB Bank vyčíslila priemerný úrok z hypoték s pohyblivou sadzbou k 5. aprílu na 7,53 percenta, čo bolo len o 0,10 percentuálneho bodu menej ako vlani v septembri.
Nie každá banka však ponúka úvery s pohyblivým úrokom. "Pohyblivú úrokovú sadzbu nepokladáme za dostatočne transparentnú, keďže nie je viazaná na žiadnu refinančnú sadzbu a môže byť kedykoľvek zmenená zásahom banky," vyhlásil Roman Začka z Tatra banky. Plávajúce úroky z hypoúverov zavedie od augusta ČSOB. "Úprava sadzieb sa bude meniť v ročných intervaloch a jej výška bude závislá od situácie na finančnom trhu v danom období," avizuje hovorkyňa banky Marta Krejcarová.
Pôžičky s pohyblivým úročením síce nedávajú klientovi istotu, koľko banke zaplatí, no na druhej strane dlhodobý pokles kľúčových úrokových sadzieb na peňažnom trhu dáva priestor aj na pokles úrokov z hypoték. Banky, ktoré majú v ponuke plávajúce úroky, tvrdia, že pokles úrokov sa prejaví vo výške mesačných splátok a čas splácania zostane rovnaký.
Pohyblivé úročenie je dnes nižšie ako fixné. Napríklad Slovenská sporiteľňa pýta za desaťročnú hypotéku pevný úrok od 7,40 percenta, no ak si klient vyberie plávajúci úrok, zaplatí úrok začínajúci sa už pri 6,50 percenta. Približne o jeden a pol percentuálneho bodu je oproti fixnému nižší plávajúci úrok aj v HVB Bank.
Nové hypoúvery a pôžičky s plávajúcim úročením budú mať podľa ekonómov priestor na ďalšie zlacňovanie. Peňažnému trhu totiž odborníci predpovedajú pokles kľúčových úrokových sadzieb. "V pohyblivých úrokoch sa odzrkadľujú krátkodobé kľúčové sadzby NBS. Myslím si, že v nasledujúcich dvanástich mesiacoch pristúpi NBS k ich znižovaniu z dnešných 4,50 na 4 percentá. Na druhej strane fixný úrok korešponduje s úročením desaťročných štátnych dlhopisov, pri ktorých si budú banky znižovať svoje vysoké marže," predpovedá šéfekonóm ING Bank Ján Tóth.
Autor: TOMÁŠ VELECKÝ