Kráľovnú sršňov možno vidieť len krátko na začiatku leta, keď si zakladajú "štát". Pri hľadaní hniezda sa občas dostane nejaký sršeň aj do našich bytov. Hlučným letom a svojou mohutnosťou vyvoláva strach. V jednom roji žije približne 600 sršňov.
V letných mesiacoch sa sršne rozmnožujú. Ľudia, ktorí objavia ich hniezdo pod strechou alebo v záhradných búdkach, volajú často na pomoc hasičov. Nemilosrdné prenasledovanie sršňov spôsobilo, že na mnohých miestach sa stali vzácnymi.
V Nemecku sú od roku 1987 zapísané na Červenej listine ohrozených druhov živočíchov. Vlastnoručné odstraňovanie hniezd, otravovanie sršňov alebo zadymovanie je zakázané. Pri ich výskyte požiarna služba s prizvaným expertom sršne premiestni.
Medzi odborníkov na sršne v Nemecku patrí Elmar Biling, ktorý sa výskumom sršňov zaoberá už 22 rokov. Hovorí o nich, že sú mimoriadne mierumilovné. V konfliktných situáciách skôr uletia, než by mali zaútočiť. Raz ho však sršne napriek ochrannému obleku bodli. "Je to bolestivé, ale nie je životunebezpečné. Bodnutie veľmi bolí, pretože žihadlo je dlhé a prenikne hlboko do citlivých vrstiev pokožky. Z rany vznikne len malý opuch, ktorý čoskoro zmizne," hovorí. Jedu sa okrem alergikov nemusí nikto obávať.
"Každé bodnutie včely je oveľa horšie," ubezpečuje odborník. Včela zanecháva v koži so žihadlom aj jedový váčik, ktorý sa vyprázdni do poslednej kvapky. Žihadlo sršňov má inú konštrukciu. Po každom bodnutí sa môže znovu použiť. V porovnaní so včelou zaobchádza sršeň so svojou zbraňou úspornejšie. Sršne dávkujú jed podľa veľkosti koristi. Človeka, ktorý váži 80 kilogramov, by museli sršne bodnúť 12 300 ráz, aby bol jeho život ohrozený.
Ing. PETER DRÁČ