Vzhľadom na zisťovanie čoraz silnejších príznakov chorôb na viniči upozorňujeme na ošetrovanie vo fáze bobúľ veľkosti hrášku. V oblastiach s vyššími a častými zrážkami sú silnejšie prejavy peronospóry, proti ktorej však terajšie ošetrenia viditeľné príznaky už neodstránia. Ochránia sa aspoň zatiaľ zdravé strapce a listy. V suchších oblastiach (napríklad v malokarpatskej) sa zasa šíri múčnatka. Tu je nevyhnutné čo najskoršie ošetrenie systémovými prípravkami, prípadne po sírnatých prípravkoch treba zopakovať o 7 dní systémový prípravok, čím sa zabráni ďalšiemu rozvoju choroby. V každom prípade však základom boli preventívne ošetrenia pred kvitnutím a tesne po ňom, ktoré boli včas signalizované.
Pripomíname aj ochranu proti plesni zemiakovej, ktorej aktuálnosť je vo všetkých oblastiach pestovania. Pravidelné ošetrovanie každých 7 až 14 dní závisí od počasia a od použitého prípravku v predchádzajúcom postreku.
Aktuálna je aj ochrana proti húseniciam spriadača amerického. Účinným spôsobom je mechanická likvidácia pavučinových hniezd s húsenicami. Pri chemickej ochrane počas vegetácie treba zasiahnuť čo najmladšie húsenice. Na začiatku liahnutia húseníc sa používa prípravok Nomolt 15 SC a na jablone aj Dimilin 48 SC. Len proti mladým húseniciam sú účinné Biobit FC, WP a XL. Ďalej sú uvedené prípravky, ktoré sa používajú bez ohľadu na rastovú fázu ovocných stromov a vývinovú fázu húseníc. Na všetky ovocné druhy sa môžu aplikovať prípravky Decis 25 Flow, Decis EW 50, Karate 2,5 WG a Sumithion Super a len na jadroviny a kôstkoviny Ultracid 40 WP a Zolone EC. Všetky uvedené prípravky ničia húsenice všetkých motýľov, teda nielen spriadača, ale aj mníšok či piadiviek.
Napriek pretrvávajúcemu chladnejšiemu počasiu netreba podceňovať ochranu proti obaľovačom. Ich aktivita je síce slabšia vrátane menšieho kladenia vajíčok, práve kvôli nízkym večerným teplotám, zato však bude trvať dlhšie ako v horúcich rokoch. Pripomíname, že proti obaľovačovi slivkovému ošetrujeme v oblastiach ohraničených približne okresmi Bratislava, Trnava, Nitra, Levice, Lučenec, Rimavská Sobota, Košice a Michalovce po 17. júli bežnými prípravkami proti vyliahnutým húseniciam, a to Decis 2,5 EC, EW 50 a 25 Flow, Karate 2,5 WG, Sumithion super, Zolone EC a Calypso 480 SC. Rovnaké prípravky, okrem Calypsa, možno použiť aj proti obaľovačovi broskyňovému. V ostatných severnejších oblastiach možno proti obaľovačovi slivkovému od 16. do 21. júla ešte využiť prípravky proti vajíčkam, a to Dimilin 48 SC, Insegar 25 WP a Rimon 10 EC. Upozorňujeme na dodržanie ochrannej lehoty pred zberom, najmä pri skorých odrodách broskýň.
Proti druhej generácii obaľovača jablčného je aktuálne ošetrovanie v najjužnejších okresoch (Komárno, Dunajská Streda, Nové Zámky a Galanta), a to po 22. júli bežnými prípravkami proti húseniciam. Rovnaké prípravky možno použiť po 25. júli aj v oblastiach ohraničených približne okresmi Bratislava, Trnava, Nitra, Levice, Lučenec, Rimavská Sobota, Košice a Michalovce. V ostatných severnejších okresoch možno aplikovať prípravky proti vajíčkam, ako sú Dimilin 48 SC, Insegar 25 WP, Match 050 EC, Nomolt 15 SC a Rimon 10 EC, a to od 22. do 27. júla. V polohách nad 600 metrov nad morom sa druhá generácia v chladnejších rokoch nevyvinie, prípadne spôsobuje zanedbateľné škody, takže netreba proti nej ošetrovať.
Ing. STANISLAV BAROK,
ÚKSÚP-OOR