BRATISLAVA - Niektoré firmy ponúkajú prácu len mužom po základnej vojenskej či civilnej službe. Zdôvodňujú to tým, že neočakávaný odchod zamestnanca by im spôsobil problémy.
"Je to čosi také, ako keby na vojenčinu odišiel lekár. Čo jeho pacienti? Budú čakať 6 mesiacov?" hovorí Marian Cúth zo spoločnosti WEBY.SLOVENSKA.SK.
Spoločnosť Bekaert Slovakia začiatkom júla hľadala niekoho na miesto výrobného operátora. Jedna z jej doplňujúcich požiadaviek na kandidáta znela: "Ak muž, tak po ZVS."
Anna Drímajová zo spoločnosti tvrdí, že napriek tomu už prijali aj mužov, ktorí vojenčinu za sebou nemajú. "U niektorých je veľká pravdepodobnosť, že ani nebudú povolaní, respektíve sa o to rôznymi spôsobmi pokúšajú," vysvetľuje.
Aj firma REMA TIP TOP INCO - SK pred časom ponúkla prácu s požiadavkou "po vojenskej službe". Milan Kramár zo spoločnosti vysvetľuje, že ide o dlhodobý pracovný pomer, čo si vyžaduje špeciálne školenia a prípravu. "Prípadný odchod (zamestnanca) na vojenskú službu by začal celý kolotoč od začiatku."
Drímajová hovorí, že základný tréning nového zamestnanca vzhľadom na "jedinečnosť" výroby trvá 7 týždňov a pokračuje dotrénovaním. "Ak niekto 'vypadne', jeho náhradu, samozrejme, musíme 7 týždňov trénovať."
Keď zamestnanec "narukuje", o zamestnanie neprichádza. Zamestnávateľ mu počas jeho služby môže dať výpoveď len v určitých prípadoch - napríklad vtedy, ak sa firma ruší alebo sťahuje.
Ochranu Zákonník práce zaručuje aj zamestnankyniam, ktoré otehotneli alebo už sú na materskej dovolenke. Zamestnávateľ im nemôže dať výpoveď dokonca ani pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny - napríklad oneskorený príchod do práce, ak bol neopodstatnený.
Zamestnanec v základnej vojenskej službe
Výpoveď
Odo dňa, keď bol zamestnanec povolaný (doručením povolávacieho rozkazu), až do uplynutia 2 týždňov po tom, čo bol zo služby prepustený, mu zamestnávateľ v zásade nesmie dať výpoveď.
Výpoveď takýto zamestnanec môže dostať:
* vtedy, ak bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin alebo závažne porušil pracovnú disciplínu,
* pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny (z tohto dôvodu zamestnanec môže dostať výpoveď iba vtedy, ak ho zamestnávateľ na túto možnosť v posledných 6 mesiacoch písomne upozornil),
* ak z vlastnej viny stratil predpoklady na výkon dohodnutej práce podľa osobitného zákona,
* vtedy, ak sa zamestnávateľ (jeho časť) ruší alebo premiestňuje.
Čerpanie dovolenky
Zamestnancovi na vojenčine (civilke) zamestnávateľ nesmie určiť čerpanie dovolenky na toto obdobie.
Ďalšie práva a povinnosti zamestnanca
Zamestnancovi, ktorý na vojenčinu (civilku) ešte len nastúpi, zamestnávateľ poskytne v týždni predo dňom nástupu jeden deň pracovného voľna (aby si zamestnanec mohol vybaviť svoje osobné a rodinné veci a včas sa dostaviť na určené miesto).
Ak miesto, kde zamestnanec "narukuje", je od jeho bydliska tak ďaleko, že cesta (dopravnými prostriedkami) trvá viac ako 6 hodín, zamestnanec má nárok na jeden cestovný deň, ak cesta vyžaduje viac ako 12 hodín, na dva cestovné dni. Ak miesto, kde rukujúci zamestnanec pracuje, je od jeho bydliska tak ďaleko, že cesta trvá viac ako 6 hodín, patrí mu ďalší cestovný deň. Toto platí aj vtedy, keď zamestnanec "ide do civilu".
Za čas pracovného voľna i za cestovné dni zamestnancovi patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.
Zamestnancovi, ktorý rukuje, zamestnávateľ nahrádza mzdu v sume jeho priemerného zárobku za prvé dva týždne vojenčiny (civilky). Náhrada mzdy je splatná najneskôr tri dni predo dňom nástupu.
Zamestnanec je povinný nastúpiť do práce najneskôr tretí deň po skončení vojenčiny (civilky).
Tehotná zamestnankyňa
Do nepriazne zamestnávateľa sa môže dostať aj zamestnankyňa, ktorá otehotnela. Pre to, aby mohla požívať práva a výhody, ktoré tehotnej zamestnankyni patria, musí zamestnávateľa písomne informovať o svojom stave a predložiť o tom lekárske potvrdenie.
Aj obdobie tehotenstva zamestnankyne je podľa Zákonníka práce ochrannou lehotou. To znamená, že takejto zamestnankyni zamestnávateľ v zásade nesmie dať výpoveď. Výpoveďou s ňou môže skončiť pracovný pomer len výnimočne, a to vtedy:
* ak sa zamestnávateľ (jeho časť) ruší alebo premiestňuje a / alebo
* ak bola právoplatne odsúdená pre úmyselný trestný čin, alebo závažne porušila pracovnú disciplínu.
Zamestnankyňa na materskej dovolenke
Žene patrí materská dovolenka v trvaní 28 týždňov. Ak porodila zároveň dve alebo viac detí, alebo ide o osamelú ženu, patrí jej materská dovolenka v trvaní 37 týždňov.
Výpoveď
V čase, keď je zamestnankyňa na materskej dovolenke, jej zamestnávateľ nesmie dať výpoveď ani vtedy, ak bola právoplatne odsúdená pre úmyselný trestný čin alebo závažne porušila pracovnú disciplínu.
Čerpanie dovolenky
Zamestnancovi na materskej dovolenke zamestnávateľ nesmie určiť čerpanie dovolenky na toto obdobie. Ak zamestnanec na materskú dovolenku nastúpi počas svojej riadnej dovolenky, táto sa mu preruší.
Návrat do zamestnania
Ak sa zamestnankyňa (zamestnanec) po skončení materskej dovolenky vráti do práce, zamestnávateľ je povinný zaradiť ju na jej pôvodnú prácu a pracovisko. Ak to nie je možné pre to, že táto práca sa už nevykonáva alebo pracovisko je zrušené, zamestnávateľ ju "musí zaradiť na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve".
(joč)