Hurikán na trávniku

Jedni ho uznávajú, iní nenávidia. Pierluigi Collina patrí nepochybne k najvýraznejším futbalovým rozhodcom. Nielen pre nápadný zovňajšok, gestikuláciu a spôsob komunikácie s hráčmi. Výnimočný je jeho cit pre všetko, čo sa deje na trávniku. Rád necháva ..

Pierluigi Collina v autobiografii Pravidlá hry: "Snažím sa byť priateľom hráčov, nikdy nie ich protivníkom. Na ihrisku som preto, aby som im všetkým pomáhal lepšie hrať."

Jedni ho uznávajú, iní nenávidia. Pierluigi Collina patrí nepochybne k najvýraznejším futbalovým rozhodcom. Nielen pre nápadný zovňajšok, gestikuláciu a spôsob komunikácie s hráčmi. Výnimočný je jeho cit pre všetko, čo sa deje na trávniku. Rád necháva hre voľný priebeh, aby zostala hrou, ale v okamihu, keď futbal trpí, vie razantne zasiahnuť. Vie byť nekompromisný a vážny, vie hromžiť, rozhadzovať rukami, kričať aj sa cynicky smiať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ešte keď Collina pískal zápasy talianskej Serie A, patril k nemnohým rozhodcom, ktorí dokázali aj v najspletitejšej situácii spraviť poriadok pomocou niekoľkých gest či slov. Vedel schladiť aj najväčšiu primadonu. Stačilo, že vypúlil oči, zmraštil čelo, vystrúhal zlostný výraz. A hoci mu aj počas nedávnych Majstrovstiev Európy v Portugalsku mnohí vyčítali, že na úkor futbalu zviditeľňuje seba, v medzinárodných futbalových zápoleniach bude určite chýbať. Keďže na budúci rok oslávi 45. narodeniny, čo je vek, keď medzinárodní rozhodcovia odchádzajú do dôchodku, EURO 2004 bolo jeho posledným veľkým vystúpením.

Taliansky rozhodca je na ihrisku naozajstnou autoritou. FOTO - čtk/ap, tasr/epa, reuters

Ako hráč nevynikal

Collina o sebe tvrdí, že ako futbalista nijako nevynikal. Futbal hral do sedemnástich rokov, keď sa v Bologni pokúšal stať dobrým liberom. "Mám pocit, že mi to nebolo súdené. Ale ani mnohí moji skvelí kolegovia rozhodcovia nevynikali ako hráči. Nie je pravidlom, že kvalitnými rozhodcami sa stanú len tí, ktorí v mladosti trhali siete či fintičkami zabávali divákov," hovorí Collina, ktorého priviedol k úvahe stať sa rozhodcom spolužiak z gymnázia. Ten totiž tvrdil, že z pedantov, akým bol Collina, sa stávajú principiálni a charakterní rozhodcovia. Collina sa išiel teda nezáväzne pozrieť na rozhodcovský kurz. Jeden z rozhodcov mal práve problémy s kontaktnými šošovkami, nemohol sa na kurze zúčastniť, a tak sa mladého adepta opýtal, či by nezaujal jeho miesto.

SkryťVypnúť reklamu

O svojom rozhodnutí Colina nikdy nezapochyboval. "Dokonca ani vtedy, keď mi manželka dávala jasne najavo, že nemá rada futbal. Ale aspoň doma nerozoberáme moju prácu na ihrisku. Manželka holduje basketbalu, sama ho kedysi hrávala," hovorí holohlavý muž, ktorého pripravila o vlasy aj obočie v 24 rokoch choroba zvaná alopécia.

Rozhodca podľa Collinu

Aký má byť podľa neho dobrý rozhodca? V prvom rade musí mať skvelú kondíciu. "Dnes je hra taká rýchla, že bez dobrej kondície by bol stratený." Za dôležité však považuje aj psychické predpoklady, pretože "hra a zmeny jej rytmu, dynamika herných variantov si vyžadujú absolútnu koncentráciu na každú minútu zápasu." Aj rozhodca musí byť na zápas dobre pripravený, vedieť, akým štýlom oba tímy hrajú, akú taktiku vyznávajú tréneri.

SkryťVypnúť reklamu

"Musím mať vopred zafixované, kde sa budem na ihrisku pohybovať, musím to intuitívne predvídať zo štýlu hry oboch mužstiev, najmä zo spôsobu pohybu kľúčových hráčov. Na to potrebujem pred každým zápasom stráviť množstvo času pred videom."

Práve príprava na zápas je jednou z vecí, pre ktoré by sa podľa Collinu mali rozhodcovia sprofesionalizovať. Je to téma, o ktorej sa diskutuje už veľa rokov.

"Ak si uvedomíme, že dnes sa musí rozhodca na každý zápas vopred pripravovať, už zďaleka nejde o bočný džob, koníček či relax. Byť kvalitným futbalovým rozhodcom je vážna práca. Napriek tomu by som nevedel adekvátne posúdiť, či by bolo vo futbale naozaj dobrým posunom urobiť z rozhodcov profesionálov."

V súvislosti s technikou vo futbale sa Collina vyjadril aj k používaniu videozáznamu, ktorý by mohol futbalovým rozhodcom pomôcť v sporných momentoch: "Na jednom z kongresov sa o tom dosť diskutovalo, lenže inštalácia podobných zariadení by bola veľmi zložitá a pravdepodobne aj finančne nákladná. Takže neostáva nič iné, ako sa ďalej spoliehať na rozhodcov, a tým aj akceptovať ich omyly."

SkryťVypnúť reklamu

Obľúbený a zatracovaný

Napriek tomu, že sa snaží byť objektívnym a spravodlivým, nie vždy sú ľudia okolo futbalu s jeho rozhodovaním spokojní.

Veľmi kritizovaný bol jeho výkon v zápase Holandsko - Česko (1:0) na ME 2000 v Amsterdame, keď v 89. minúte nariadil proti Čechom penaltu za stiahnutie Ronalda de Boera za dres na trávnik. Česi prehrali, ale po čase uznali, že Collina mal pravdu.

Na nedávnom EURO 2004 v Portugalsku zase v jednom z kľúčových okamihov semifinále proti Grécku siahol obranca Dellas v pokutovom území rukou po Kollerovi, ktorý kvôli tomu nedočiahol v gólovej pozícii na loptu. Collina však rukou hráčov nabádal - hrajte, hrajte!

Český denník Sport citoval českého kouča Wernera Ličku, ktorý trénuje poľský Górnik Zabrze: "Z opakovaných záberov bolo jasne vidieť, že to bol zákrok hodný pokutového kopu." Ďalší český tréner Zdeněk Ščasný sa, naopak, Taliana zastával: "Ten súboj nemohol Collina detailne vidieť. Keby ho totiž videl, určite by penaltu odpískal."

SkryťVypnúť reklamu

Ani jeden z citovaných trénerov však v Collinom konaní nevidel úmysel. Ščasný je presvedčený, že keď má Collina istotu, odpískal by pokutový kop proti hociktorému tímu: "Nerobí mu to problémy, naozaj nerozlišuje mužstvá. Je mu jedno, či fauluje Grék alebo niekto iný."

Ťažké srdce na talianskeho rozhodcu má Oliver Kahn, brankár Bayernu a nemeckej reprezentácie. V máji 1999 rozhodoval Collina finále Ligy majstrov Bayern Mníchov - Manchester United, v ktorom Fergusonovi zverenci na čele s Beckhamom v nastavenom čase po 90. minúte obrátili v priebehu troch minút stav z 0:1 na 2:1.

David Beckham patrí ku Collinovým najväčším obdivovateľom a tvrdí, že ide o najlepšieho rozhodcu na svete. Talian pískal zápas, v ktorom Anglicko v kvalifikácii na MS 2002 zvíťazilo s Nemcami 5:1, a v zápase Anglicka proti Argentíne na MS 2002 zas nariadil pokutový kop v prospech Anglicka. Beckham si vtedy postavil loptu na biely bod a Anglicko vyhralo 1:0.

SkryťVypnúť reklamu

Futbalový fanúšik

Vo svojej autobiografii The Rules of the Game (Pravidlá hry), ktorú predstavil vlani na jeseň, hovorí Collina o sebe ako o nadšenom futbalovom fanúšikovi. Obdivuje najmä Maradonu, Baggia a Raúla, v zbierke jeho dresov nechýbajú ani Ronaldo a Zidane. Mal aj dres Davida Beckhama, ten mu však zobrala dcéra Carolina: "Zdá sa, že nemám šancu získať ho späť," posťažoval sa v knihe.

Tak ako Beckham obdivuje jeho, aj on obdivuje Beckhama. Je vraj najlepším hráčom súčasného futbalu: "Je to čiste subjektívne, ale ak by som mal povedať, kto je mojím najobľúbenejším hráčom, s istotou poviem, že David Beckham."

Collina si s viacerými hviezdnymi hráčmi tyká. "Mohol by som hovoriť meno za menom, tykám si s nimi preto, že máme veľmi dobrý vzťah. Dokonca aj s Čechom Nedvědom z Juventusu, hoci som ho v lige už dva razy vylúčil, ešte v drese Lazia. Je však profesionál, takže vie rozlíšiť, kedy spravil chybu." S ďalšími hráčmi, hoci sú mu vraj rovnako blízki, si však slávny rozhodca vyká. "Zrejme je to aj prejav môjho rešpektu pred nimi."

SkryťVypnúť reklamu

Pierluigi Collina

Narodený: 13. februára 1960 vo Viaregiu

Výška/hmotnosť: 188 cm/74 kg

Futbalový rozhodca: od roku 1977

Debut v talianskej Serii A: 1991

Rozhodca FIFA: od roku 1995

Povolanie: finančný a bankový poradca

Rodinný stav: ženatý, otec 12- a 8-ročnej dcéry

Úspechy: v rokoch 1998 - 2003 bol vyhlásený za najlepšieho futbalového rozhodcu na svete.

Žije pokojným rodinným životom v toskánskom prímorskom stredisku Viareggio. V súkromí ho považujú za príjemného a vtipného spoločníka. Okrem taliančiny hovorí po anglicky, na ihrisku sa dorozumie aj po francúzsky, španielsky a nemecky.

Počas rozhodcovskej kariéry viedol viaceré veľké finálové duely: finále futbalového turnaja na OH 1996 v Atlante, finále Ligy majstrov Bayern Mníchov - Manchester United 1999, zápasy MS 1998 vo Francúzsku a MS 2002 v Južnej Kórei a Japonsku, ME 2000 v Holandsku a Belgicku, tohtoročné ME v Portugalsku.

SkryťVypnúť reklamu

Kvôli vekovému limitu 45 rokov, ktoré oslávi na budúci rok, bolo nedávne EURO 2004 jeho posledným veľkým medzinárodným futbalovým zápolením. Z trávnikov však neodchádza, bude pískať zápasy talianskej Serie A. Pozývajú ho aj na britské ostrovy.

Anglická univerzita v Hulle mu udelí čestný doktorát za prínos futbalu. Svoj imidž využil Collina už niekoľkokrát na módnom móle, úspešné boli aj reklamné spoty, v ktorých Pierluigi Collina účinkoval s futbalovými celebritami - Beckhamom, Kahnom či Zidanom.

Collinovi predchodcovia

Futbalový rozhodca sa na ihrisku objavil prvý raz v roku 1872 v zápase Anglického pohára. Až o dva roky neskôr sa však jeho účasť v zápase stala povinnou.

Od MS v roku 1930 v Uruguaji až po EURO 2004 zažili štadióny viaceré rozhodcovské legendy.

SkryťVypnúť reklamu

John Langenus - Belgičan patril k špičke v čase, keď futbaloví rozhodcovia nosili ešte kravaty. Pískal prvé finále MS v roku 1930 v Montevideu, bol aj na ďalších dvoch šampionátoch. V belgickej lige pôsobil 35 rokov.

Ivan Eklind - patril k uznávaným autoritám v medzivojnovom období. Legendárny český brankár František Plánička mal však na neho ťažké srdce. Často spomínal, ako poškodil československé mužstvo v pamätnom finále MS 1934 Československo - Taliansko v Ríme (1:2). Vtedy mal Eklind 29 rokov a bol na začiatku kariéry, ktorú skončil na MS v roku 1950. Okrem futbalu pískal na najvyššej úrovni aj hokej a pozemný hokej.

Nikolaj Latyšev - univerzitný docent z Moskvy vstúpil na medzinárodnú scénu ako 40-ročný v 50. rokoch. Bol dvakrát na MS, rozhodoval aj pamätný finálový zápas Československo - Brazília v Chile 1962. Dvakrát pískal aj na OH a na konte mal sedem finálových súbojov rôznych európskych pohárov.

SkryťVypnúť reklamu

Gottfried Dienst - Švajčiar, bol obľúbeným rozhodcom v 60. rokoch. Do histórie vošiel uznaným gólom vo finále MS 1966 Anglicko - NSR vo Wembley (4 : 2). Po Hurstovej strele sa lopta odrazila od hornej žrde k čiare a ani po desaťročiach sa pomocou rôznych fotografických záberov nepodarilo potvrdiť, či "gól storočia" naozaj padol a či lopta bola celým objemom za bránkovou čiarou.

Concetto lo Bello - považuje sa za najlepšieho talianskeho rozhodcu všetkých čias. Drží rekord 328 zápasov ligovej Série A. Ako jeden z mála rozhodoval dvakrát finále PEM, predchodcu Ligy majstrov, vrátane finále v roku 1968 medzi Benficou Lisabon a Manchestrom United. V Taliansku bol váženou osobnosťou, zvolili ho aj do parlamentu.

Michel Vautrot - Francúz, patril k najväčším autoritám 80. rokov. V roku 1988 ho ako prvého rozhodcu uviedli do futbalovej Siene slávy FIFA. K jeho vrcholom patrili MS 1982 a 1990, finále ME 1988 a finále PEM, v ktorom Steaua Bukurešť porazila FC Barcelonu. Svoje skúsenosti zhrnul v prestížnych odborných publikáciách.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: Ľudo Pomichal

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 348
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 922
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 690
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 158
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 813
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 174
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 688
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 610
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu