V najdrahšom londýnskom dome bude asi bývať Rus

Ani miliardárom sa nemusí všetko podariť. V bitke o najdrahší súkromný dom v Londýne to mal pocítiť indicko-britský oceliarsky magnát Lakshmi Mittal, ktorý vlastní okrem iného aj ostravskú Novú hutu, a Roman Abramovič, majiteľ futbalového klubu Chelsea.

Na exkluzívnej adrese 15A Kensington Palace Gardens sa podľa britskej tlače usídli rusko-americký magnát Leonard Blavatnik, ktorý za to zaplatí 41 miliónov libier (takmer dve a pol miliardy korún).

Súkromná ulica Kensington Palace Gardens, na ktorej severnom rohu stojí aj české a slovenské veľvyslanectvo a na juhu Kensingtonský palác, patrí britskej korune a je najlukratívnejšou adresou v Londýne. Londýnčania ju nazývajú uličkou miliardárov. Okrem zastupiteľských úradov tu sídli aj brunejský sultán. Nájomníci sa tu nemenia často. Ak sa niektorý dom aj ocitne na trhu, cena za meter štvorcový dosahuje závratné výšiny. Domy sa však vôbec nedajú kúpiť do vlastníctva, ale len dlhodobo prenajať. Zástupcovia koruny pritom nikdy nepodpíšu dlhší nájom ako na 120 rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Dom, ktorý mal získať do prenájmu Blavatnik, patril v minulosti sovietskemu štátu. V ponuke je od roku 1999, keď bola jeho cena pri prenájme na 99 rokov 35 miliónov libier. Správca korunného majetku nechal dom architekta Jamesa Knowlesa z roku 1854 kompletne zreštaurovať. Okrem deviatich spální je v sídle deväť kúpeľní, kúpele a oddelená časť pre personál. Napriek tomu bude musieť nový nájomník ešte veľa upraviť, kým sa tam nasťahuje. Či to však bude naozaj Blavatnik, je trochu otázne. Jeho hovorca v New Yorku totiž nájom domu poprel a správca korunného majetku sa o nájomníkoch nikdy nevyjadruje.

Blavatnik síce pochádza z Ruska, je však skôr predstaviteľom amerického sna ako ruských zbohatlíkov. Do New Yorku prišiel bez peňazí v roku 1978, ale postupne sa mu podarilo zbohatnúť. Keď Rusko prešlo zásadnými zmenami, začal podnikať tam. Dnes sa jeho majetok odhaduje na tri miliardy dolárov.

SkryťVypnúť reklamu

Bohatí Rusi skupujú v posledných mesiacoch na londýnskom trhu s nehnuteľnosťami aj to, čo je pre ropných šejkov drahé. Podľa realitných agentov ich neodradí ani cena desať miliónov libier za dom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 594
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 325
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 716
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 138
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 348
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 882
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 879
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 377
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu